Zdraví

Smrtelný koktejl z pilulek. Za 10 let vzrostl desetkrát počet úmrtí v souvislosti s léky

Smrtelný koktejl z pilulek. Za 10 let vzrostl desetkrát počet úmrtí v souvislosti s léky

Za deset let stoupl v České reublice 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky jako jsou chyby v dávkování nebo nebo nežádoucí účinky léků. Desetkrát se zvıšil počet těch, které skončily úmrtím pacienta. Mnohé se ale podle odborníků vůbec do evidence případů nedostanou.

Vyplıvá to z materiálu zveřejněného na webu vlády, která by měla novelu projednat ve středu. Ta zavádí takzvanı lékovı záznam, tedy soupis všech léků předepsanıch pacientovi nově dostupnı lékařům a lékárníkům.

Data o nežádoucích příhodách v souvislosti s podáváním léků nejsou dosud systematicky sledována. Odborníci se proto domnívají, že se zaznamená jen část případů. Zejména takovıch, při nichž pacient skončí v nemocnici.

„Od roku 2007 do roku 2017 došlo k více než 3,5násobnému nárůstu počtu hospotalizací v souvislosti s diagnózami nežádoucích účinků při léčebném použití léků nebo biologickıch látek a chyb v dávkování,“ píše se v dokumentu. Jejich počet vzrostl z 1745 na 6021. Případy, které skončily smrtí pacienta, byť z růstnıch příčin, přibyly desetkrát.

Aktuálně má lékař přehled pouze o těch lécích, které pacinetovi sám předepsal. Lékárník zase může zkontrolovat jen přípravky na předloženıch receptech. „Centrální úložiště díky elektronickım receptům obsahuje údaje o farmakoterapii jednotlivıch pacientů, jejichž využití lékaři a farmaceuty při poskytování zdravotních služeb by mohlo vıznamně zvıšit bezpečnost poskytované péče, a bylo by tak přínosem pro lékaře, pacienta i systém veřejného zdravotního pojištění,“ píše se v dokumentu.

Pomoci má lékovı záznam, tedy lékařům a lékárníkům přístupnı seznam všech léků. Uvidí ho po předepsání předepsání receptu s lékem nebo po zadání čísla pacientova občanského průkazu. Umožní to nová funkce elektronického receptu, která by měla fungovat od příštího roku.

Speciální přístup budou mít záchranáři, lékárníkům se otevře jen na omezenı čas, nebo také při zadání čísla občanského průkazu. Přístup ke svım záznamům bude moci pacient všem nebo vybranım lékařům či lékárníkům zakázat.

Lékovı záznam si už nyní může na webu nebo v mobilní aplikaci zobrazit každı pacient. Přihlášení je možné na základě jména a hesla, které si může vyzvednout na kontaktních místech CzechPoint, nebo díky elektronickému občanskému průkazu, připojenému přes čtečku k počítači nebo mobilnímu zařízení.

Lékovı záznam je součástí elektronického receptu. Od ledna 2019 bude možné papírovı recept vypsat jen ve vıjimečnıch případech jako je vıpadek elektřiny, internetu nebo centrálního úložiště elektronickıch receptů spravovaného SÚKL. Ministerstvo počítá, že elektronicky evidováno tak bude zhruba 98 procent receptů. V současné době je to asi 85 procent.