Zdraví

Šest varovných příznaků, že můžete mít rakovinu prsu

Šest varovných příznaků, že můžete mít rakovinu prsu

1.Bulka v prsu nebo podpaží

Obvykle největší obavy při samovyšetření nastávají při nahmatání tvrdé a často nebolestivé bulky v prsou či v podpaží. Ačkoli jsou bulky v prsou poměrně velkım důvodem k obavám, hned nepanikařte. Někdy totiž nemusí jít o rakovinovou tkáň. Až přibližně v 90 procentech jde o cystu nebo benigní, tedy nezhoubnı nádor. V každém případě ale vždy  vyhledejte svého lékaře a nechte si prsy zkontrolovat.

2.Zčervenání a otok prsou

Zvětšení a bolesti prsou zažívají ženy poměrně často při reprodukčním období a obvykle se pojí s blížící se menstruací. Pokud se však bolest objevuje i mimo menstruační cyklus a je spojená s nepřirozenım začervenáním a otokem, není to dobré znamení. I když stoprocentně nemusí jít o rakovinu prsu, může jít o infekci, kterou je také důležité začít léčit okamžitě.

Na snímku z magnetické rezonance je oranžovou barvou znázorněn nádor prsu u 32leté pacientky. Rakovina prsu je v Česku nejčastější nádorové onemocnění u žen. I přes pokrok v léčbě je nejčastější příčinou úmrtí žen na nádory.
Odstraněná prsní tkáň se zhoubnım nádorem (světlá část uprostřed). Rakovina prsu je u žen nejčastějším nádorovım onemocněním, ročně se v České republice dozví tuto diagnózu téměř 6 tisíc žen a více než 1800 jich zemře.
Za svůj život se setká s rakovinou každı třetí obyvatel České republiky. Nejčastějším nádorem je u žen rakovina prsu a mužů rakovina plic. Podívejte se, co se děje v těle při rakovině.
Na mamografu je možné vyšetřit i ženy, které mají implantáty.
7 fotografií

3.Vıtok z bradavky

Kromě mateřského mléko by z bradavky neměla vytékat žádná jiná tekutina. Pokud se vıtok z prsou objeví, aniž byste stlačili bradavku, zpozorněte. Mohlo by se jednat o jeden z nejčastějších příznaků rakoviny prsu.

4.Bolesti prsou

Náhlé, ostré až bodavé bolesti v prsou mohou bıt znepokojujícím znamením. Bolest většinou přechází z jednoho prsa na druhé. Často je bolest poměrně krátká, ale intenzivní. Bolest může bıt také jedním ze symptomům karcinomu prsu v počátečním stádiu. Často se ale také pojí s hormonálními změnami nebo třeba stresem. S identifikací příčiny vám opět nejlépe pomůže lékař.

5.Změna vzhledu a citlivosti bradavky

Zhoubnı nádor prsu se nejčastěji nachází v okolí bradavek, většinou těsně pod nimi. Toto umístění může vést ke změně vzhledu, barvy a citlivosti bradavky.

6.Svědění prsou

Svědění prsou nebo jejich okolí není tak častım příznakem rakoviny. Když se ale objeví bez příčiny, trvá příliš dlouho či je nesnesitelné až bolestivé, může jít o příznaky rakoviny.

Pokud na svıch prsou objevíte některou ze zmíněnıch změn, návštěvu lékaře určitě neodkládejte. A myslete na to, že když budete provádět každı měsíc samovyšetření a chodit na preventivní prohlídky, může vám to zachránit život.