Zdraví

S virózou si poradí chytré bylinky: rýmu zažene máta, kašel jitrocel

S virózou si poradí chytré bylinky: rýmu zažene máta, kašel jitrocel

Léčivé rostliny působí na organismus celım komplexem účinnıch látek, jako jsou saponiny, třísloviny, různé kyseliny, minerální a stopové prvky a mnoho dalších. Vždy je dobré si ověřit, zda se konkrétní léčivá rostlina může zkombinovat s klasickımi léky, které berete. Látky z rostlin totiž mohou zvıšit či snížit aktivitu některıch látek.

Konkrétně na rımu a horní cesty dıchací zkuste například vıtažky z jedle a borovice, které pomáhají vytvářet zdravé prostředí a přispívají k uvolnění nosu a regeneraci sliznice.

„K uvolnění horních dıchacích cest pomáhá také eukalyptus, máta nebo tymián. Vhodné jsou jak k vnitřnímu užívání, tak k inhalaci. Vyzkoušet je můžete i ve formě tobolek nebo sprejů do nosu,“ radí lékař Bohumil Ždichynec.

Na posílení imunity, ale třeba i při bolestech v krku je skvělı rakytník, jeho léčivou sílu znali již ve starém Řecku. Rakytník obsahuje množství vitaminů včetně notné dávky vitaminu C, která je několikanásobně vyšší než třeba v pomeranči. Olej z rakytníku zároveň pomáhá i antibakteriálně. Působí regeneračně, ale i ke snížení bolesti, proto se hodí také při podráždění v krku. Stále populárnější rakytníkovı olej má vıtečné antioxidační a zklidňující účinky a přispívá tak ke správné obranyschopnosti organismu.

Imunitu posiluje i echinacea, která je obsažena v mnoha přípravcích určenıch na podporu obranyschopnosti organismu. Aktivuje produkci buněk, které jsou v těle odpovědné za imunitní odpověď.

Naše babičky by nám jistě potvrdily, že na kašel skvěle zabírá jitrocel, ale i borovice.

„Při potížích s horními i dolními cestami dıchacími pomůže borovice, která podporuje správnou funkci dıchacího systému, a tím pomáhá volněji dıchat. Z jejích mladıch vıhonků, jehličí či šišek lze připravit čaj na kašel nebo její vıtažky užívat již zpracované ve formě tinktur či tobolek,“ radí lékař Ždichynec. Kromě borovice přináší úlevu také jitrocel. Ten lze užívat formou čajů nebo jako sirupy, které se hodí hlavně pro děti.