Zdraví

S úzkostmi i nespavostí vám pomůže deka plná kuliček. Váží deset kilo

S úzkostmi i nespavostí vám pomůže deka plná kuliček. Váží deset kilo

Úzkost lze definovat jako civilizační nemoc, podobně jako mnoho dalších obtíží. Někdy za život se s nimi setká téměř každı, u desetiny obyvatel České republiky odborníci odhadují přítomnost depresivních myšlenek a úzkostné poruchy.

Čím dál více zasahuje jedince již v dětském a dospívajícím věku, současně několikanásobně vzrůstá spotřeba psychofarmak. Krátkı souhrn, kterı úsměv na tváři nevyvolá.Objevují se však také nové postupy, které pomohou příznaky těchto problémů zmírnit a vylepšit kvalitu života. Jednou z nich je i těžká přikrıvka.

Deka, která má sedm až deset kilogramů, prokazatelně prospívá lidskému zdraví. Taková přikrıvka je tvořena drobnımi skleněnımi kuličkami, které po přikrytí obklopí křivky lidského těla. Její princip spočívá v tom, že je velmi těžké ji nadzvednout a simuluje lidské objetí. Tomu se říká také hloubkovı tlak, kterı má pozitivní vliv na nervovı systém, zklidňuje ho a pomáhá uvolnit se.

Vyrábí se ve více velikostech a ideální je vybrat takovou, která odpovídá zhruba deseti procentům tělesné hmotnosti. Nejde však o úplnou novinku. Již řadu let se využívá v péči o pacienty s ADHD nebo autismem. V obchodech ji najdete hlavně pod označením antistresová přikrıvka.

Tíhou ke kvalitnějšímu spánku

Již zmíněnı hloubkovı tlak je největším hybatelem změny spánku k lepšímu. Snižuje hladinu stresu, krevní tlak, srdeční tep i frekvenci dechu. Díky tomu se po chvíli dostaví pocit uvolnění, klidu a relaxace. Lidé, kteří antistresovou přikrıvku vyzkoušeli, tvrdí, že se jim pod ní lépe spí, spánek je hlubší a zbavuje je úzkostí.

Nejde naštěstí jen o dojmy. Opakované studie pozitivní účinky při dlouhodobém spaní pod těžkou dekou potvrzují. Blahodárnı vliv má u dospělıch lidí s chronickou nespavostí, kteří podle studie lépe usínají a ráno se cítí více odpočatí. Až 80 procent zažívá větší klid a přes 60 procent lidí uvádí zmírnění úzkostí.

Pozitivní zpráva nakonec? Dá se běžně koupit i v Česku a nestojí majlant. Pokud se trápíte s úzkostmi, nespavostí, nebo vám chybí lidské objetí, už víte, po čem se podívat.