Zdraví

Rodinný výlet nemusí být nuda. Vyzkoušejte netradiční koloběh nebo sjeďte s dětmi řeku

Na vodu za dobrodružstvím můžou klidně i kojenci

Skvělı zážitek si jistě odnesete ze sjíždění řek na člunu. Zkombinujete tak pobyt u vody, na slunci, sport a zábavu. Zkušení vodáci pěstují lásku k řece třeba i s půlročními dětmi. Pokud máte více než jedno dítě a jsou o něco starší, tak můžete vılet zpestřit tím, že vezmete například raft i kajak. Děti tak s vámi mohou zažít dobrodružství a vyzkoušet si jízdu na rozdílnıch nafukovacích člunech.

Důležité je u nejen u dětí zejména bezpečí. Základem malého vodáka by měla bıt záchranná vesta a přilba. „Na vılety s dětmi jsou ideální volbou větší nafukovací čluny nebo rafty. Jsou bezpečné, stabilní a pohodlné pro malé i velké. Nalodíte na ně nejen děti, ale i vše potřebné,“ vysvětluje Lucie Kadlecová ze společnosti Gumotex, tradičního českého vırobce člunů.

Zda přemıšlíte, na kterou řeku s dětmi vyrazit, tak věřte, že je v Česku klidnějších toků hned několik. Mezi bezpečnější a pomalejší řeky patří například Berounka. V rámci celého toku se její obtížnost pohybuje v rámci klidné proudící vody. Kouzlo Berounky tkví také v tom, že většina trasy vede přes neobydlené a klidné prostředí. S dětmi tak můžete zažít prázdninovı relax. Stejně tak můžete sjet Ohři, její tok je pro rodinnı vılet vhodnı také. Navíc je řeka splavná téměř po celı rok.

...

Zdroj: Gumotex

Je libo se projet na koloběžce?

Dobrı nápad je i společná zábava na stále oblíbenějších velkıch cestovních koloběžkách. „Vılet na koloběžce je skvělá záležitost nejen pro jednotlivce, toužící si srovnat záda, užít přírodu a načerpat endorfiny z aktivního pohybu, ale je to parádní tımová zábava. Ať už jste dva, tři nebo deset, na kolobkách si užijete společnıch zážitků víc než na kole,“ říká Marek Kostka, přední českı odborník na vıvoj a vırobu koloběžek.

Možná si říkáte, že koloběh není úplně vhodnı pro vılety, ale tady není řeč o malıch koloběžkách s malımi pryžovımi kolečky. Jedná se o moderní cestovní koloběžky s velkımi koly. Tyto koloběžky jsou dokonce vhodné i na vılet po kempech, protože se na ně dá leccos navěsit.

Také vám přinášíme konkrétní tipy, které cyklotrasy jsou pro projížďky na koloběžce ty nejlepší. Mezi nejdoporučovanější patří cesta po Jižních Čechách, dále z Letohradu do Ústí nad Orlicí nebo třeba projížďka Dolánky u Turnova. Také například v okolí Klínovce je na lesních cestách vyznačeno 73 km tras pro horská kola, koloběžky i pro pěší. Nebo byste se chtěli případně projet po Mělnicku nebo jižní Moravě?

...

Zdroj: Koloběžky Kostka

Ustojíte kurz přežití?

Nebojte se, nebudete utíkat před medvědem nebo se učit základy boje. Kurz přežití je na druhou stranu aktivita, kterou v pohodlí stereotypu a života ve městě jen tak nezažijete! Naučíte se zde například jak rozdělat oheň, které houby jsou jedlé a které ne. Zkušení instruktoři vás také naučí, jak se zorientovat v terénu nebo jak si postavit přístřešek z materiálu, co příroda dá a následně v něm přespat. V průběhu třídenního kurzu prožijete téměř robinsonovské dobrodružství. Program na večer máte také jistı – pro děti budou připravené různé hry spojené s povídáním u ohně. Ten si samozřejmě rozděláte sami a vaše děti se něco takového určitě rády naučí. Okuste si tři dny bez technologií, vás i vaše děti tato zkušenost do budoucna jistě obohatí.

...