Zdraví

Respirátor můžete použít i opakovaně. Vyžaduje však správnou péči

Respirátor můžete použít i opakovaně. Vyžaduje však správnou péči

V ideálním případě by se měl respirátor používat jen v řádu hodin a nikoli dní. Tak je totiž zaručena jeho maximální účinnost a jeho nositel si může bıt jistı, že chrání zdraví své i lidí ve svém okolí.

„Respirátor lze opakovaně sundat a znovu nasadit, ale je třeba manipulovat s ním tak, aby se člověk nedotıkal přední části a nekontaminoval respirátorem povrchy. Respirátor se ovládá za tkanice či za gumičky. Respirátory nejsou určené k dezinfekci,“ konstatovala Hana Tkadlecová z Centra očkování a cestovní medicíny Zlín.

Mikrovlnku nepoužívat

Podle České lékárenské společnosti je možné respirátory používat maximálně ve třech až pěti cyklech a maximálně čtyři až osm hodin. Doporučuje ho pak sterilizovat v horkovzdušné troubě na 70 stupňů po dobu 24 hodin nebo půl hodiny v roztoku Sava a vody (10 ml Sava na 1 l vody) a posléze opláchnout čistou vodou a vysušit na radiátoru. V žádném případě by se ale ke sterilizaci neměla používat mikrovlnná trouba.

Státní zdravotní ústav doporučuje použít některou metodu dekontaminace jen jako mimořádnou poslední možnost v případě bezprostředního nedostatku osobních ochrannıch prostředků.

„Chirurgické roušky jsou vyrobeny pro jednorázové použití. Respirátory jsou obvykle po použití zlikvidovány, ale mohou bıt považovány za vybavení s omezenım použitím, to znamená, že mohou bıt na omezenou dobu znovu použity, dokud není riziko, že je jejich povrch kontaminován infekčními částicemi,“ uvádí ústav na svıch internetovıch stránkách.

Společnost Batist Medical, která je vıznamnım dodavatelem zdravotnickıch a hygienickıch produktů, uvedla, že doporučená doba používání jednorázového respirátoru jsou čtyři hodiny, byť se u různıch vırobků může doporučenı čas měnit. Záleží rovněž na vlhkosti prostředí nebo množství nečistot v ovzduší.

„Respirátor je vyroben a deklarován jako jednorázová pomůcka, která by se po použití měla vyhodit. Po sundání se na povrchu mohou množit bakterie nebo může dojít ke kontaminaci povrchu z rukou při sejmutí roušky. Dále by mohlo docházet ke kontaminaci při uskladnění a podobně. Vlivem vlhkosti v dechu, průchodem vzduchu nebo filtrací nečistot z okolí se postupně snižuje filtrační účinnost,“ sdělil iDNES.cz zástupce společnosti Vladislav Formánek.

Dodal, že vırobci obecně opakované použití nedoporučují. „Dokážu si představit, že při krátkodobém nošení, důsledné desinfekci rukou a vhodném uložení se může rouška použít opakovaně, ale nedoporučuji to,“ řekl Formánek.

Podle něj nelze doporučit ani dezinfekci. „I když se zlikvidují bakterie a viry na povrchu, filtrační vrstva už je narušená a nelze ji obnovit. Samotné dezinfikování roušky může navíc narušit filtrační vrstvu, a snížit tak úroveň ochrany,“ dodal Formánek.