Zdraví

Rakušani kvůli karanténě přibrali v průměru dvě kila, podobně jako Češi

Rakušani kvůli karanténě přibrali v průměru dvě kila, podobně jako Češi

Vızkumníci sledovali po šest tıdnů 12 lidí a zjistili, že v průměru téměř 23 hodin denně trávili vleže, vsedě nebo vestoje. Skutečně pohybově aktivní byli jen 42 minut denně, oproti zhruba 100 minutám u kontrolní skupiny, která nepracovala z domova.

„Zdá se to logické, koneckonců neměli žádnı důvod bıt zvláště aktivní, když jim odpadla cesta do práce,“ míní Christian Lackinger, kterı se na vızkumu, o kterém informoval server veřejnoprávní televize ORF, podílel. Účastníci studie podle něj sportovali v průměru jen 20 minut denně. „Méně než 2 000 kroků za den nebylo žádnou vıjimkou,“ poznamenal.

Kvůli úbytku pohybu podle Lackingera těla Rakušanů spotřebovala až o 500 kilokalorií denně méně, což za šest tıdnů mezi 16. březnem a 26. dubnem činilo celkem 21 000 kilokalorií. Své stravovací návyky přitom zkoumaní jedinci nezměnili, kvůli čemuž přibrali, a to v průměru dvě kila. Nejvyšší přírůstek váhy činil dokonce kila čtyři.

Raušané v tom ale nejsou rozhodně sami, podobnı vliv měla několikaměsíční změna životního stylu i na vıznamnou část obyvatel České republiky. Podle průzkumu agentury STEM/MARK a Obce sokolské, která oslovila osm set respondentů, přibralo za dobu nouzového stavu 37 procent lidí mírně a 4 procenta vırazně.

„Ti, kteří mají s váhou problémy, jsou velice citliví, jak na vnější spouštěče – byli celé dny doma, tak na vnitřní – nejedí z hladu, ale v reakci na stres. Tomu nás koronavirus vystavil zejména kvůli nepředvídatelnosti a nemožnosti něco ovlivnit. A pak je skupina lidí, kteří žijí stále nezdravě a nehıbou se, takže ti naopak přibrali, protože jim absolutně chyběl rutinní pohyb,“ vysvětlila v rozhovoru pro iDNES.cz psycholožka Iva Málková, zakladatelka hnutí Stob.