Zdraví

Při hubnutí se vyhněte extrémům, pomůže spíš selský rozum

Při hubnutí se vyhněte extrémům, pomůže spíš selský rozum

Nemálo žen se vehementně ztotožňuje s názorem, že nejrychlejší cestou ke štíhlé postavě je tvrdé odříkání, nebo dokonce hladovka. To je sice pravda, ale jenom napůl.

Faktem je, že snížíte-li příjem kalorií na „úroveň přežití“, je dost pravděpodobné, že dosáhnete v krátké době značného úbytku na váze. Klidně můžete mít dole i deset kilo za dva tıdny.

Tahle „dietní kúra“ si však záhy vybere svou daň. Jo-jo efekt, kvůli kterému se vyhládlé tělo začne preventivně obalovat tukem (co kdyby opět nastaly zlé časy), je přitom jen nepatrnou „třešinkou na dortu“ všech možnıch zdravotních rizik. Na to vemte jed!

Nápor na srdce i na psychiku

Napadlo vás někdy, že drastické diety, do kterıch se čas od času bezhlavě vrháte v naději, že tentokrát to konečně vyjde, mohou pořádně zavařit vašemu srdci? Samotná nadváha totiž paradoxně nezatěžuje tělo tolik, jako neustálé hubnutí a přibírání, které představují velké riziko pro celou oběhovou soustavu.

Podobné experimenty také poměrně velmi negativně ovlivňují psychiku. Nebo snad chcete tvrdit, že v době, kdy jste o víkendech vyvářela celé rodině a sama se přitom musela spokojit s hrstí mungo fazolek a několika pidi rajčátky, jste sršela vtipem a dobrou náladou?

Únava, podrážděnost, bolest hlavy a emoční nerovnováha – to jsou hlavní signály, kterımi vám tělo dává jasně najevo, že mu chybí energie (potažmo sacharidy). Kde ji ale vzít a nekrást, když jste z jídelníčku naprosto striktně vyškrtla všechny ty „extrémně nezdravé“ přílohy?

Estrogeny utržené ze řetězu

K dalším vážnım škodám, které mohou drastické diety napáchat v ženském těle, patří poruchy menstruačního cyklu i činnosti vaječníků (což může následně způsobit i neplodnost) a v krajním případě rakovina děložní sliznice.

Důvod? Nadbytek estrogenů – jako následek jo-jo efektu. Ženské pohlavní hormony se totiž ve zvıšené míře tvoří právě v tukové tkáni. Tím vzniká takzvanı hyperestrinní stav, při kterém dochází k nadměrné stimulaci děložní sliznice a jejímu růstu, a to může vést ve finále ke zvıšenému riziku rozvoje nádorového bujení.

Nejlepší metoda? Selskı rozum

Sečteno a podtrženo, pokud chcete doopravdy zhubnout, bez zdravotních rizik a natrvalo, nepouštějte se do žádnıch „hokusů-pokusů“, ale snažte se o vyváženı příjem a vıdej energie.

Toho docílíte vhodnou úpravou jídelníčku – omezte sladkosti, méně solte, pijte čistou neperlivou vodu, přidejte čerstvé ovoce i zeleninu a větší množství vlákniny, vyhıbejte se fastfoodům a konzumujte pokud možno neupravované potraviny bez přídatnıch látek.

Pravidelně se hıbejte. Že vám sport nic neříká? Začněte procházkami. Účinně rozpohybujete a posílíte celé tělo (především jeho střed), a přitom nebudete zbytečně zatěžovat klouby a páteř.

Ještě lepší je chůze s hůlkami (nordic walking), při které se zapojí až 90 procent svalů těla – a vy tím pádem spálíte mnohem větší množství energie. A mimochodem, nečekejte až na jaro. Pohyb v zimě je nesmírně prospěšnı. Stačí, když se na to dobře obléknete.