Zdraví

Pravidelné pití zeleného čaje prodlužuje život, zjistili vědci. Snižuje i riziko mrtvice

Pravidelné pití zeleného čaje prodlužuje život, zjistili vědci. Snižuje i riziko mrtvice

Peking Pravidelné pití zeleného čaje prodlužuje život a vıznamně snižuje riziko úmrtí na srdeční choroby a mrtvici. K tomuto závěru dospěli čínští vědci, kteří přes sedm let sledovali zdravotní stav více než 100 000 lidí a zkoumali, jak jej ovlivňuje pravidelná konzumace čaje.

Podle nich je přínos pití zeleného čaje jednoznačnı, u černého čaje se jim ale takovou souvislost prokázat nepodařilo, napsal server The Independent.

Čínští odborníci se zaměřili na rozdíly mezi zdravotním stavem pravidelnıch pijáků čaje a lidí, kteří čaj konzumují méně než třikrát tıdně. Ve studii zveřejněné v časopise European Journal of Preventative Cardiology dospěli k tomu, že průměrnı padesátiletı milovník zeleného čaje bude mít předpokládanou dobu dožití o 1,26 roku delší než člověk, kterı čaj nepije vůbec nebo jen zřídkakdy.

Konzumenti čaje rovněž čelí o 22 procent nižšímu riziku, že zemřou na srdeční příhodu nebo mrtvici.

Podle vızkumníků nelze jednoznačně říci, proč má čaj tak blahodárnı efekt. Zmiňují však například to, že obsahuje polyfenoly, skupinu chemickıch sloučenin, které mohou bıt účinné v prevenci srdečních chorob.