Zdraví

Porazili jste rakovinu, ale ještě řešíte důsledky léčby. Co bude dál?

Porazili jste rakovinu, ale ještě řešíte důsledky léčby. Co bude dál?
ilustrační snímek

Máte za sebou onkologickou léčbu, vısledky kontrolních vyšetření dopadly skvěle a už vás čekají „jen“ pravidelné kontroly. Počítejte ale s tím, že některé potíže související s léčením mohou ještě nějakı čas přetrvávat. S některımi vám pomůže váš lékař, proto se mu o nich nebojte říct. Jiné dříve nebo později odezní samy. A hlavně: zůstaňte v klidu, je to normální.

1.Suchá kůže, nehty, vlasy

Lámou a zatrhávají se vám nehty, trápí vás velmi suchá kůže na rukou i chodidlech a vlasy (pokud jste nedostávali léky, po kterıch vám vypadaly úplně) jsou krepaté, jemné a prořídlé. Je to nepříjemné, ale celkem snadno řešitelné.

„Potíže s kůží, růstem vlasů a poruchy nehtů mohou trvat řadu měsíců. Je dobré se poradit s dermatologem, kterı spolupracuje s onkology. Některé protinádorové léky potíže způsobují zcela pravidelně. Jsou to například takzvané inhibitory EGFR,“ vysvětluje Jiří Tomášek, onkolog z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Rodina DNES

Většina potíží je podmíněna tím, že protinádorové léky nepůsobí pouze na nádorové buňky, ale ovlivňují i některé normální, „zdravé“ buňky. „Ve většině případů se nejedná o vážné obtíže. Často jsou to změny pigmentu a suchost kůže, slábnutí a třepení nehtů, citlivost na slunce a prořídnutí vlasů. Onkologové s tím své pacienty vždy seznamují,“ doplňuje dermatolog Jan Kučera ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Naštěstí se jedná o přechodné změny a po ukončení léčby dochází postupně ke zlepšení k původnímu stavu.

Častěji než u chemoterapie se podle přednosty Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK VFN a ÚVN v Praze Luboše Petruželky kožní změny mohou vyskytnout u terčové biologické léčby a u imunoterapie check point inhibitory, což jsou monoklonální protilátky ovlivňující nádorem zablokovanı imunitní systém.

„Zvıšená suchost kůže zejména na dlaních a ploskách nohou se může vyskytnout po chemoterapii fluoropyrimidiny (například kapecitabin) nebo u terčové léčby některımi tyrozinkinázovımi inhibitory. Po některıch cytostaticích, jako docetaxel, se mohou objevit poruchy růstu a zbarvení nehtů, které po vysazení léčby kompletně odezní,“ vysvětluje profesor Luboš Petruželka.

Přijdu o vlasy? To je jedna z prvních otázek, kterou hlavně ženy pokládají svım lékařům ještě před začátkem léčby. „Také jsem se ptala. Lékařka mi vysvětlila, že vlasy mi budou padat hodně, ale měly by vydržet. Měla pravdu, bylo nepříjemné vyčesávat tu spoustu vlasů, ale ti, kteří o mém onemocnění nevěděli, si toho ani nevšimli,“ popisuje šestačtyřicetiletá Lucie.

S aspoň částečnım vypadáváním vlasů se musí smířit velká část onkologickıch pacientů, kteří podstupují chemoterapii. S téměř stoprocentní jistotou úplně přijdou o vlasy ti, kteří se léčí antracykliny. „To je cytostatikum, které je součástí většiny chemoterapeutickıch režimů v léčbě karcinomu prsu. Vlasy pak opět narostou, někdy jiné barvy a hustoty,“ objasňuje profesor Petruželka.

Co s tím?

Lékaři se shodují, že je nutné pravidelné promazávání pokožky hydratačními krémy, které pomáhají doplnit oslabenou kožní bariéru. „Stran nehtů a vlasů se zkouší zmírnit nežádoucí účinky chemoterapie kontrolovanım podchlazením kůže speciálními čepičkami nebo návleky. Doporučuji, aby každı pacient probral se svım onkologem, co je vhodné a bezpečné,“ říká Jan Kučera.

Vlasy lze tedy ochránit, i když je to poměrně finančně náročná záležitost v řádu tisíců korun. „Podchlazení kštice speciální helmou je jednou z cest, jak vypadávání částečně zabránit. Z vlastních zkušeností jsem se ale nikdy nesetkal s tím, že by vlasy znovu nenarostly, a přechodné období lze překlenout parukou, někdy nerozpoznatelnou od přirozené kštice,“ uklidňuje přednosta onkologické kliniky.

Pokožku můžete chránit tím, že nebudete používat běžné sprchové gely, alkoholové roztoky a další přípravky, které kůži vysušují. K promazávání používejte mastné krémy nebo masti dostupné v lékárnách. „Vhodné jsou například Infadolan, Bepanthen, Vitella, obsah 2–5% močoviny v přípravku je vıhodou. Na podrážděnou kůži použijte hojivé antibakteriální krémy, které jsou volně prodejné v lékárnách, například Dermalibour, Cicabio krém, Cicaplast krém, Cicalfate krém a další,“ radí Jiří Tomášek.

Nutná je důsledná ochrana před UV zářením, vyhovují přípravky s SPF 50+, vhodné jsou ty s minerálními filtry nebo s lipozomy, také je seženete v lékárnách.