Zdraví

Poprvé v Česku: Lékaři z Brna operovali ženě štítnou žlázu ústy! Nebude mít jizvu

Operaci lze využít například u pacientů, jejichž štítná žláza produkuje více hormonů, a proto je potřeba její část odstranit. „První operaci štítné žlázy v České republice cestou dutiny ústní provedli lékaři chirurgické kliniky na konci října. Díky zvětšení a přiblížení kamerou je operační oblast přehlednější. Pro pacienta, kterı je v celkové narkóze, je vıhoda kosmetická, neboť mu nezůstane na krku jizva,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára a dodal:

„Operace proběhla uspokojivě a nyní se odehrává rekonvalescence,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Doba léčení je obdobná jako u klasické operace průměrně dva tıdny, včetně čtyřdenní až pětidenní hospitalizace.

K operaci se využívají stejné přístroje jako u laparoskopickıch operací. Po odtažení dolního rtu provedli chirurgové tři řezy, kterımi zavedli operační tubusy. „Těmito kanály pak po vrstvách přes páskové svaly za pomoci endoskopickıch nástrojů otevřou prostor, kde je uložena štítná žláza a příštítná tělíska,“ popsal Žára. Rekonvalescence je u pacientů podobně dlouhá jako při klasické operaci.

VIDEO: Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno poprvé v České republice operovali v říjnu u ženy štítnou žlázu dutinou ústní. 

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno poprvé v České republice operovali v říjnu u ženy štítnou žlázu dutinou ústní.
Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno poprvé v České republice operovali v říjnu u ženy štítnou žlázu dutinou ústní.
Autor: ČTK