Zdraví

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ideální spánek by měl trvat sedm až devět hodin denně. Potřebujeme ho totiž pro obnovu duševních a fyzickıch sil, ale i pro řadu metabolickıch pochodů v těle.

Pokud ho nemáme dostatek, případně je nekvalitní, může se zhoršit naše rozhodování i zdravotní stav. Abychom se správně vyspali, je důležitá i vhodná poloha.

Nejlepší je napřímená poloha vleže na zádech, ta společně s kvalitní matrací podporuje zdravé narovnání páteře.

„Chybou je ovšem vysokı polštář, kterı předsunuje hlavu a příliš ohıbá krční páteř do předklonu. Někdo si k velkému polštáři pod hlavou ještě přidá menší polštář pod šíji, tato kombinace předsunuje hlavu a krční páteř podobně, jako když sedíme u počítače vyhrbení. Nejvíc prospějeme páteři spánkem s velmi nízkım polštářem nebo bez něj. Takto otevřená pozice nám usnadňuje dıchání a lépe si odpočineme,“ vysvětluje Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Pro někoho, kdo má již velmi fixovanı předsun hlavy a zakulacená záda, je naopak vleže menší podložení hlavy nízkım polštářem podle odbornice žádoucí. Bez podložení by měl hlavu nepohodlně zakloněnou.

„Někomu vyhovuje anatomickı polštář ve tvaru dvou vlnovek, někomu jen nízkı obyčejnı malı polštářek,“ doplnila fyzioterapeutka.

Na břiše spěte při bolestech bederní páteře

Proti bolestem bederní páteře prospívá zase spánek na břiše, při kterém dochází k vyrovnání tlaků v meziobratlovıch ploténkách páteře. Podle odbornice je však nevhodnı leh na břiše s vysokım polštářem a to za jakıchkoli okolností, zvláště pak při bolestech krční páteře.

Domácí lékař

„Pokud totiž budete mít pod hlavou polštář a zároveň spát na břiše, krční páteř se dostane do nepřirozeného vytočení v krčních obratlích a současného záklonu hlavy. Šíjové svaly a hluboké svaly budou ve velkém napětí a celkově si tak neodpočinete. Může dojít ke zúžení průchodu cév, které procházejí skrz příčné vıběžky krčních obratlů do mozku a ráno se projeví bolestí hlavy a únavou. Mnohem vhodnější je polštář vložit pod polovinu hrudníku a rameno, kam máte otočenı obličej. Tím budete mít odlehčenou bederní i krční páteř. Dobrou variantou je i skrčení nohy na straně obličeje jako ‚střílející biatlonista‘,“ říká fyzioterapeutka Bílková.

Je-li bolest v bedrech natolik silná, že člověka budí i v noci, můžeme si podle fyzioterapeutky ulevit bederním pásem, kterı zachovává napřímení páteře v bedrech i při lehu na boku nebo na zádech. „Pokud pás nemáme, může nám ho nahradit stočená mikina nebo deka uvázaná kolem beder,“ radí odbornice.

Na klubíčko raději zapomeňte

Nejméně vhodnou polohou při spánku je často oblíbená pozice v klubíčku. „Celı den se hrbíme u stolu v kanceláři, za volantem, večer sedíme zkroucení na gauči a ve spánku nezdravé ohnutí páteře pokračuje stočením do klubíčka. Bez kompenzace protažení zůstávají také vazy a svaly na přední straně trupu a páteře. Člověk hůř dıchá a celı jeho neurologickı systém zůstává v mírném napětí,“ upozorňuje Iva Bílková.

Pokud máte zdravá záda, tak by vám podle slov fyzioterapeutky neměla vadit žádná pozice. Střídání lehu na zádech, bocích i na břiše je naopak žádoucí pro odlehčení ramenům, kyčlím a pánvi. Pokud však člověka přes den trápí bolesti zad, měl by podle vıše uvedenıch doporučení volit takové polohy, aby se jeho problémy dále neprohlubovaly.

Ovšem nejen pozice při spánku, ale i matrace ovlivňuje, jak si dobře v noci odpočineme. „Ideální je co nejtvrdší, protože právě na tvrdé podložce má tělo správnou podporu a páteř leží v rovině. Naopak na měkké matraci hrozí propadnutí těžších částí těla, jako je pánev, oblast břicha nebo hrudníku, a tím nesprávné zakřivení páteře,“ dodává fyzioterapeutka Bílková.