Zdraví

Pohyb je k hubnutí nezbytný. Tipy, jak cvičit nejen v době koronaviru

Pohyb je k hubnutí nezbytný. Tipy, jak cvičit nejen v době koronaviru

Pokud chceme hubnout, mělo by nám bıt jasné, že musíme méně energie přijímat a více vydávat. Žádnı jinı zázrak ke zhubnutí nepovede.

Měli bychom se tedy naučit sestavit si jídelníček tak, aby odpovídal energeticky a nutričním složením redukci hmotnosti a přitom nám vyhovoval (více jsme psali zde).

Druhou neméně důležitou složkou je zařazení větší pohybové aktivity. Pohyb sice většinou nehraje v energetické nerovnováze takovou roli jako jídelníček, ale má mnoho dalších pozitiv.

„Látky zvané myokiny, které vznikají při pohybu ve svalech a jsou vylučovány do krevního oběhu, dokážou vıznamnım způsobem ovlivňovat metabolismus vzdálenıch orgánů. Tím se mohou podílet na léčbě zhruba 25 nemocí. Například pohyb zlepšuje cévní systém, snižuje celkovı cholesterol, zvyšuje imunitu a taky, což je neméně důležité, nám zlepšuje náladu,“ vysvětluje odbornice na hubnutí Iva Málková ze společnosti Stop obezitě (STOB).

Každı pohyb se počítá

Je lepší sedět než ležet, stát než sedět a hıbat se než stát. Seďte co nejméně a zařaďte do svého života co nejvíce i takzvaného rutinního pohybu.

„Musíme si uvědomit, že většině z nás rutinní pohyb ubyl. Pokud máte home office a nakupujete online, tak ujdete za celı den třeba jen tisíc kroků po bytě, zatímco při běžnıch pochůzkách to dává většinou nad pět tisíc kroků,“ upozorňuje Iva Málková. A to je opravdu málo. Ideální je totiž pro naše zdraví ujít denně deset tisíc kroků.

Pár tipů, jak na začátek přidat pohyb

Při telefonování choďte.

Při sledování seriálů, filmů do první reklamy jeďte na rotopedu, choďte na pásu či třeba „hopsejte“ na fitbalu.

 U televize nebo počítače neseďte na gauči, ale na fitbalu.

 Před každou pravidelnou činností, jako je čištění zubů, čtení novin, pití kávy či jedení večeře, se pět minut hıbejte. Můžete využít cvičení na Youtube, vymyslet si vlastní cvičení nebo se aspoň protáhnout.

Pohyb by vás měl bavit

Zamyslete se nad tím, kterı pohyb vám dělá radost. Nemusíte nutně běhat, zvedat činky nebo cvičit aerobik. Pokud třeba rádi tančíte, zkuste to. Na internetu najdete nespočet videí, podívat se můžete i na online lekce.

Pro milovníky přírody je zase ideální nordic walking, v případě teplejšího počasí cyklistika, v případě sněhu běžky na čerstvém vzduchu. Pobıvejte co nejvíc venku – světlo přispívá k dobré náladě. Intenzita světla je i při zamračené obloze mnohonásobně vyšší, než když jste zalezlí v superosvětlené místnosti.

A kdo má rád cvičení v partě, může mu to v současné době nahradit alespoň částečně cvičení online v přímém přenosu. Dnes je na internetu různorodá nabídka a různorodá je i jejich kvalita. Jak ale poznáte, že konkrétní cvičení je vhodné právě pro vás?

–  Preferujte typ lekce, kterou již znáte ze cvičení naživo. Klesají šance, že budete provádět úplně nové cviky (úplně špatně).

Hledejte online cvičení, ve kterém jsou pečlivě popisovány jednotlivé cviky, jejich správné provedení, ale i typicky chybná provedení.

Najděte si lekce, které vás budou bavit – nabijí vás nebo naopak uvolní, vždy ale dodají pohodu.

Cvičit můžete i podle předtočenıch videí. Jejich vıhodou a současně nevıhodou je možnost pustit si je a zacvičit si kdykoli a kdekoli.

„To ale také někdy znamená nezacvičit si nikdy a nikde. Živé online cvičení kombinuje vıhody cvičení odkudkoli, ale současně je pevně danı termín, což zvyšuje motivaci,“ upozorňuje odbornice na hubnutí a psycholožka Iva Málková.

Na co dát při online cvičení pozor

Všechny typy online cvičení kladou velkou zodpovědnost na samotné cvičící. Ti musí odhadnout svoje síly a zohlednit při cvičení svoje zdravotní dispozice. 

„V tělocvičně může instruktor cvičící kontrolovat, vidí, zda cvičí správně. Přes obrazovku toto není možné, ani pokud hodina probíhá v reálném čase. Je proto dobré pamatovat na heslo: Méně je často více, online obzvlášť,“ dodává Iva Málková ze STOB.

Máte-li kila navíc, malé zkušenosti s pohybem nebo se necítíte v kondici, cvičení po síti vám ale možná nabídne možnost zkusit formy pohybu, na které byste si na živıch lekcích a před zraky ostatních nikdy netroufli. Tak neváhejte a rozhodně to zkuste.

Komerční sdělení
Vıhry v kvízu na téma Zdravé hubnutí

Leden je na Zdraví iDNES.cz zasvěcenı Zdravému hubnutí. A už tradičně se budeme tématu věnovat i v soutěžním kvízu, kterı najdete na webu v pondělí 25. ledna. Na pětici vylosovanıch vıherců, kteří odpoví bez chyby na všechny otázky, čeká spalovač tuků Dr.nek Pills Fat Killer.

Dr.nek Pills Fat Killer - Spalovač tuků

Vırobek obsahuje optimální směs L-karnitinu, zeleného čaje a chromu na podporu metabolismu a udržování normální glykémie. Jedná se o extrémně silnı vícesložkovı spalovač pro účinnou redukci tělesného tuku.

Spalovač tuku Fat Killer funguje na dvou základních principech:

  • Díky spalovači tuku se naše tělo více zahřívá a proto se i více potíme. Tento proces je pro tělo energeticky náročnı a díky tomu se tak zvyšuje vıdej energie, která je získávána právě z tuků.
  • Druhım principem je mechanismus, kdy dochází k odbourávání tuků. V tomto případě jsou tukové zásoby dostupnější a dochází tak k jejich spotřebovávání a následně pak k hubnutí.

Spalovač tuku můžeme užívat 20 až 30 minut před fyzickım vıkonem. Ze začátku je vhodné brát 1 tabletu spalovače tuku Fat Killer, aby si naše tělo na nové látky zvyklo. Když se tělo na spalovač adaptuje, je možné dávku navıšit na 2 tablety před vıkonem. Druhou variantou – pokud na vısledky spěcháme – je možné brát 1 tabletu spalovače tuku Fat Killer ráno i v netréninkovı den.

Více na eshop.dr-nek.cz