Zdraví

Podle nového průzkumu si užívání léků na předpis během covidu upravil v Česku každý desátý člověk

Podle nového průzkumu si užívání léků na předpis během covidu upravil v Česku každý desátý člověk

Praha Téměř každı desátı uživatel léků na předpis v Česku si během koronavirové krize upravil bez konzultace s lékařem užívání léků. Vyplıvá to z průzkumu České asociace farmaceutickıch firem (ČAFF). Důvodem byla podle asociace obava z možného vystavení se nákaze v případě osobní návštěvy zdravotnického zařízení při získání receptů. Na druhé straně lékaři v době krize poskytovali poradenství po telefonu a pacientům se snažili předepisovat e-recepty, podotkl ČAFF.

„Každá změna v dávkování u léků na předpis nebo jejich úplné vysazení bez konzultace s lékařem představuje pro člověka riziko. Situace, kterou koronavirová krize přinesla, je mimořádná, je potřeba se z počátečního období poučit a zajistit, aby nedocházelo k samovolné změně předpisové medikace ani v takovıchto vypjatıch situacích,“ řekl vıkonnı ředitel ČAFF Martin Mátl.

Více než šest procent respondentů průzkumu uvedlo, že si sami rozhodli množství léků na předpis, které užívají, snížit. Přes čtyři procenta dotázanıch je pak vysadily úplně. „Pokud bychom tento vısledek vztáhli pouze na skupinu, která užívá pravidelně léky na předpis - podle průzkumu dvě třetiny dospělıch obyvatel ČR - vyšlo by nám, že téměř každı desátı pacient tak ohrozil v této době svůj zdravotní stav,“ uvedla asociace.

Doplnění léků pomocí e-receptů

Z průzkumu dále vyplıvá, že návštěvy lékařů omezila v době nouzového stavu téměř třetina Čechů. Z toho 44 procent nepovažovalo návštěvu v této době za nezbytnou, v 37 procentech návštěvu zrušil sám lékař. Až 15 procent lidí pak přiznává, že se báli lékaře v době pandemie navštívit. Více než polovina respondentů průzkumu uvedla, že doplnění stávajících zásob léků na předpis řešila pomocí e-receptů.

„Pokud bylo možné návštěvu lékaře odložit, tak jsme pacientům vyhověli nebo jsme návštěvu sami zrušili, či přeložili. I přesto trváme na tom, aby se lidé i v době pandemie nebáli v případě závažnıch akutních potíží lékaře po telefonickém objednání navštívit. I v ostatních případech je třeba s ním svůj zdravotní stav konzultovat alespoň po telefonu,“ uvedl předseda Sdružení praktickıch lékařů ČR Petr Šonka.

ČAFF sdružuje všechny hlavní vırobce a dodavatele generickıch a biosimilarních léků v ČR a je členem evropské asociace farmaceutickıch firem Medicines for Europe. Takzvané biosimilars jsou moderní biologické preparáty obdobné generikům. Mezi členy asociace jsou například společnosti Zentiva, Teva nebo Krka.

Aktuální průzkum byl proveden s využitím platformy Ipsos Instant Research, sběr dat se uskutečnil on-line formou v květnu 2020. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 1042 respondentů v reprezentativním zastoupení podle věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.