Zdraví

Počesku: Turistou v hlavním městě

Více než milion a půl lidí zamíří každı rok do pražské zoo. Je totiž pátá nejlepší na světě. Až se sem vydáte vy, zpozorněte už na cestě - pravděpodobně pojedete přes ceněnı Trojskı most, kterı je dílem architekta Romana Kouckého a v roce 2016 byl nominován na Českou cenu za architekturu.

...

Nenechte si ujít ani návštěvu nově zrekonstruovaného Národního muzea. Po dlouhıch sedmi letech se vloni na podzim znovu otevřelo a přineslo o třetinu větší vıstavní prostor. Zmizely totiž veřejnosti uzavřené depozitáře, a expozice je tím pádem rozsáhlejší a zajímavější.

Procházkou po Václavském náměstí a Národní třídě dojdete k piazettě u stejnojmenné stanice metra, kde stojí téměř 11 metrů vysoká, pohyblivá hlava Franze Kafky, jejímž autorem je umělec David Černı.

...

Praha z vıšky

Chcete mít město jako na dlani? Vyrazte na vrch Vítkov. Na jeho vrch se můžete vyšplhat po svıch, ale dá se sem pohodlně zajet i autem. Krásnı vıhled je už z okolí bronzové jezdecké sochy Jana Žižky z Trocnova, která patří mezi 10 největších na světě. Když ale vyjdete ještě na terasu Památníku národního osvobození, která se tyčí vysoko nad střechou, pohled na Prahu vám odtud vezme dech.

Oběd si dejte v Karlíně, kde je spousta velmi dobrıch restaurací a bister. Eska má dokonce michelinské ocenění Bib Gourmand. Anebo si udělejte piknik v parku u Invalidovny.

Za návštěvu určitě stojí secesní Bílkova vila, kterou si v roce 1911navrhl grafik, sochař a architekt František Bílek a sám v ní také bydlel a tvořil. Kromě jeho díla tu proto uvidíte i jeho soukromé pokoje. Díky režnım cihlovım zdem, vysokım sloupům i zahradě je vila nejen krásná, ale také velmi fotogenická.

Trocha přírody

Cestou z Prahy se pak zastavte v kouzelném lomu Amerika a pokochejte se vıhledem. Lákavé jsou i vyhlídky na Vltavu. Místo notoricky známého Máje zkuste sousední Smetanovu vyhlídku, která není tak frekventovaná a přitom nabízí stejně epické vıhledy.

...

Vyrazíte-li do Prahy o víkendu, můžete se po městě velmi pohodlně pohybovat i autem. Bıvá malı provoz, a tak je to dokonce rychlejší než městská doprava, čili toho stihnete víc.
Ideální je vyrazit do města elektroautem či hybridem. Mnohem lépe totiž zaparkujete, tato auta mohou parkovat i na rezdentních zonách. Menší auta, jako je třeba Lexus UX, nebo hybridní Toyota, jsou v městském prvozu jako ryba ve vodě a hybridní pohon navíc přispívá k tomu, že nemusíte mít špatné svědomí kvůli emisím.

Zdroj fotografií Toyota