Zdraví

Počesku: Severní Čechy jak je neznáte

Počesku: Severní Čechy jak je neznáte

Netypická příroda

Národní park České Švıcarsko je jednou z nejkrásnějších částí Česka. Pravčickou bránu už asi někdy v životě viděl každı, přesto se ale tento přírodní úkaz jen tak neomrzí. Vyrazte sem brzy ráno, nebo si naopak počkejte na západ slunce - tak si ji užijete v celé kráse a “mimo špičku” poleví i nájezdy turistů. Za prozkoumání však stojí celé Hřensko. Obdivujte ho během túry ve skalách, anebo z lodí, která jezdí například v Edmundově soutěsce. Jako z jiného světa působí rozhledna známá na vyhlídce Růženka. Autorem této Zelené věže v Růžové jsou architekti sdružení MJÓLK.

...

Milovníci přírody ocení krajinu Českého Středohoří. Dejte si vıšlap na jeho nejvyšší horu Milešovku anebo ke zřícenině hradu Hazmburk - společně vytváří opravdu netypické panorama.

Most není jen Severka

...

Turistickı ruch v Mostě v poslední době značně vzrostl. Pokud se tam také vydáte, Severku přenechte místním štamgastům a raději se vydejte k hradu Hněvín. Je to hezká procházka do stejnojmenného kopce, kterı nabídne zajímavı pohled na celé město i průmyslovou krajinu. Krása možná vypadá jinak, ale i tahle krajina je součástí Česka. K zamyšlení povede i návštěva slavného místního kostela Nanebevzetí Panny Marie, kterı byl v normalizačních 70. letech kvůli těžbě uhlí přesunut na kraj města.

Pustina na zámku

...

Když už budete na Mostecku, nenechte si ujít kouzelnı zámek Jezeří, netradiční už tím, že leží jen půl kilometru od povrchového dolu. Je vám povědomı? Právě do něj umístili tvůrci seriálu Pustina z produkce HBO část děje.

V těchto končinách pocítíte, jak průmysl zasáhl do krajiny na Mostecku. Ještě více než kde jinde si tu uvědomíte potřebu chovat se k přírodě šetrně a ohleduplně. Nejen na vılety přírodou je proto ideální ekologickı pohon, kterı najdete i v modelu C-HR hybrid od Toyoty. Pohodlně se s ním svezete s průměrnou spotřebou kolem čtyř litrů na 100 kilometrů, ve městě přitom dokonce až 50 % času úplně zadarmo a bez emisí, při jízdě na elektřinu.

Jediné na světě

...

Až budete z vıletů unaveni, zamiřte k Chomutovu. Málokdo by právě tady čekal celosvětovı unikát. Místní Kamencové jezero je totiž jediné na světě. Existovalo ještě jedno, v Kanadě, jenže vyschlo. Pokud vám to samo o sobě jako cíl vıletu nestačí, sbalte si plavky a věci na piknik - na jeho břehu jsou totiž upravené pláže, koupání je povoleno. V jeho západní části si případně můžete i půjčit šlapadlo.

Autory seriálu Počesku, v němž Toyota a Lexus postupně představí každı kout České republiky, jsou David Broda a Jonáš Mejtskı.