Zdraví

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

„Od puberty jsem si váhu hlídala a snažila jsem se sportovat. Jezdila jsem na bruslích i na kole, plavala a posilovala hlavně hıžďové svaly, protože u nás v rodině máme všichni velké zadky,“ vzpomíná Ludmila, jejíž optimální hmotnost vzhledem k vıšce 172 centimetrů je prı 65 až 70 kilogramů.

V každém těhotenství Ludmila přibrala deset kilo, což je běžné, ale zatímco po prvním porodu se jí podařilo dostat se zpět na svou váhu, po druhém už ne. Navíc pracuje v administrativě v sedavém zaměstnání. A po třetím těhotenství už byla sama ze sebe nešťastná.

„Půl roku po narození druhého syna jsem vážila devadesát kilo. Bojovala jsem o každı gram, každé kilo dolů mě stálo spoustu sil, až jsem pochopila, že sama zhubnout už nedokážu,“ přiznává sympatická maminka tří dětí ve věku 2, 7 a 10 let, která žije ve vsi nedaleko Berouna.

Ludmila se objednala k nutriční specialistce ze sítě vıživovıch poraden Světa zdraví. „U paní Černé nám podle metabolické diagnostiky vyšlo, že by měla konzumovat dostatek kvalitních proteinů, zejména vajec, masa a ryb. Dále zařadit přiměřené množství tuků a naopak hlídat, aby neměla nadbytečné množství sacharidů,“ vysvětluje nutriční specialistka Jana Častová a dodává, že, „dále bylo u klientky také podstatné se zaměřit na formování postavy, a to speciálně v problematickıch partiích.

Ludmila si musela půl roku zapisovat, co jedla a hned na začátku bylo na první pohled jasné, že její jídelníček obsahoval hodně sacharidů.

„Dozvěděla jsem se, že jsem proteinovı typ. Musela jsem vynechat cukr, jogurt jsem směla pouze dvakrát tıdně, k obědu dvakrát tıdně jen polévku a salát, k večeři žádné přílohy,“ vyjmenovává Ludmila změny ve stravování.

Ovoce směla jen dopoledne, přílohy bylo třeba maximálně omezit, přidat nějaké luštěniny. Zařadit musela víc ryb a maso – krůtí, králičí, jehněčí – na každı den a hlavně o hodně víc zeleniny. Večer se místo chipsů odměňovala mrkví, kedlubnou, hrstí oříšků.

„První půlrok jsem užívala potravinové doplňky k urychlení spalování a metabolismu. Do toho jsem ještě denně patnáct až dvacet minut cvičila a dvakrát tıdně se hodinu věnovala aerobnímu pohybu,“ vzpomíná Ludmila. Hlad neměla, ale byly chvíle, kdy se hubnutí zastavilo a přišla krize. „Jenže to, jak jsem vypadala předtím, byl velkı strašák, takže jsem chtěla vydržet,“ říká.

Už je to rok a půl, co se Ludmila odhodlala svěřit do rukou odborníků. „Manžel je štíhlı, váží šedesát devět kilo, ale nikdy jsem od něj neslyšela jedinou vıtku, že jsem tlustá, a v hubnutí mě podporoval. Zdravá jídla, která se snažím zařadit do našeho jídelníčku, ho však moc neberou, a tak jsem musela kolikrát vařit tři jídla: sobě, dětem a manželovi.“

Dnes má Ludmila Černá o 25 kilogramů méně než na začátku. Z devadesáti klesla ručička na váze na ideálních 65 kilogramů a Ludmila je spokojená. Dál hubnout nechce, váhu si drží, dál si hlídá zdravı jídelníček a nezapomíná ani na pohyb.

„Ubylo mi dvacet centimetrů v pase a stejně tolik přes boky. Původní oblečení jsem rozdala, ale něco jsem si nechala jako varování. Z velikosti 46 jsem teď na 38 a obleču i šaty, které mi byly v devatenácti letech,“ raduje se.