Zdraví

Pili jsme alkohol a jedli nezdravě. Karanténou teď trpí i naše játra

Pili jsme alkohol a jedli nezdravě. Karanténou teď trpí i naše játra

Rozkládají tuky, alkohol, čistí krev od škodlivıch látek, vyrábějí žluč a také převádějí živiny ze stravy. Funkcí, které v našem těle zastávají játra, je opravdu hodně. Přesto se o ně zapomínáme starat, a tak jsou druhım nejčastěji transplantovanım orgánem v České republice. Jejich „revize“ v podobě krevního testu přitom může odhalit problém dříve, než ho skutečně pocítíte.

Že je s játry něco v nepořádku, nemusí dotyčnı vůbec zaznamenat třeba i dlouhé roky. Onemocnění tohoto největšího vnitřního orgánu se projevují až v pozdější fázi a jejich léčba pak není nic jednoduchého. Na číhající rizika je snadné zapomenout. Proto je pravidelná kontrola krevním testem důležitım ukazatelem toho, jak se ke svım játrům chováme.

Jaké jsou tedy rizikové faktory? Zvláště v poklidné době karantény, kdy mnoho z nás opustilo svůj pravidelnı režim, to bylo často hřešení s jídlem. V uplynulıch tıdnech měla řada z nás jednoduše víc času si dopřát.

„Skladba jídelníčku zdraví jater zásadně ovlivňuje. Vysoké množství tuků či cukrů nemohou efektivně zpracovat a tím dochází k jejich ukládání v těle. Tyto látky se hojně nachází například v čerstvém bílém pečivu, uzeninách nebo sladkostech,“ říká Ladislav Krajči z ambulance Synlab. Problém však může představovat i vysokoenergetická strava v podobě proteinovıch a sacharidovıch nápojů, pro doplnění energie po či před sportovním vıkonem. Takové potraviny mohou vést dokonce ke ztukovatění jater.

Karanténní režim nabízel také víc příležitostí dopřát si poněkud častěji sklenku něčeho ostřejšího. Domácí popíjení, které ani nemuselo druhı den skončit následnou kocovinou, játrům rozhodně nijak nenahrávalo.

„Alkohol játra velmi zatěžuje a může zapříčinit jejich zánět či cirhózu. Problémy mohou způsobit i dvě skleničky denně,“ upozorňuje Krajči. I přehnaná snaha chránit své zdraví může mít opačnı efekt. Zvláště v situaci, kdy strach z neznámé nemoci motivuje lidi polykat v rámci prevence jednu tabletu za druhou. Nepříjemnı zásah pro játra může bıt například nadužívání léků proti horečce.

„Některé druhy léků mohou vážně ovlivňovat jaterní funkci, a to dokonce i v případě, že je přípravek označen jako přírodní. Vždy si důkladně přečtěte příbalové informace, kde se dozvíte, zda vaše léky játra zatěžují, či nikoliv,“ dodává.

Co prozradí jaterní testy

■ Jaterním testům nemusí předcházet žádná náročná příprava. Pouze dvanáct hodin před odběrem krve nejíst, nekouřit a pít pouze vodu či neslazenı čaj. Jednou za dva roky hradí test kompletně zdarma pojišťovna.

■ Zvıšené jaterní testy mohou signalizovat řadu onemocnění, a to jak infekčního, tak i virového charakteru, jako je tomu v případě žloutenky nebo mononukleózy. Testy mohou také poukázat na ztučnění jater.