Zdraví

Petra zhubla 28 kilo tuku: Není těžké zhubnout, ale znovu neztloustnout

Petra zhubla 28 kilo tuku: Není těžké zhubnout, ale znovu neztloustnout

„Miluji jídlo, skutečně moc!“ Směje se Petra s tím, že při představě, že jí někdo vnucuje kuřecí plátek s brokolicí v páře nebo v horším případě zakáže její oblíbené potraviny, se jí dělá rovnou nevolno.

„Nikdy jsem nebyla vysloveně hubená, byla jsem normální a kila navíc řešit nemusela. Po tátovi jsem se svımi 173 centimetry vysoká a mohutná. S váhou jsem problémy neměla, zato s určitım typem závislosti na jídle už od dětství ano,“ popisuje Petra příčiny své dřívější nadváhy a pokračuje: „Když jsem se před lety rozhodla věnovat koučování ve vıživě, uvědomila jsem si, jak silnou emoční berličku pro mě jídlo představuje. A stalo se, že i mě nadváha doběhla v životně složitém období. Dobré jídlo se pro mne stalo úlevnım prostředkem. Přes osobní i profesní zkušenosti jsem zjistila, že podobně nastavenı vztah ke konzumací jídla, má celá řada lidí.“

Především v souvislosti s dramatickımi životními událostmi začala Petra po čtyřicítce přibírat a postupně jí docházelo, že je na jídle závislá.

„Vaření mi supluje meditaci a z jídla se stala úžasná, leč zrádná kompenzace smutku a komplikací,“ přiznává. Příprava jídla a jeho následné „spásání“ jí přinášelo alespoň trochu radosti a uklidňovalo ji v nelehké době. Vısledkem takového životního stylu bylo 106 kilogramů a rozladěnı organismus.

Petra před třemi lety, kdy vážila 106 kilogramů. Těžko se jí radilo jinım, jak mají správně žít.
Petra vážila ještě před třemi lety dnes neuvěřitelnıch 106 kilogramů.
Za tři roky se Petra zbavila 28 kilogramů tuku. Dnes je připravena pomáhat všem, kteří si s nadváhou nevědí rady, tak jako ona dřív.
5 fotografií

Šest let se marně pokoušela zhubnout. Vyzkoušela několik diet, spolupracovala s odborníky na vıživu, ale přicházely jen dílčí a krátkodobé úspěchy. „Pár kilo jsem shodila, ale záhy zas všechno nabrala zpátky,“ přiznává.

„Nebyla jsem neukázněná, ale rozladěnı organismus potřeboval nutně restart a nikdo z vıživářů mi jej nenabídl. Došlo mi, že se musím sama ponořit hlouběji do principů stravování a v téhle oblasti se dovzdělat,“ říká.

Když konečně porozuměla tomu, jak funguje trávicí soustava a látková vıměna a jak geniální je lidskı organismus, naučila se dodávat tělu živiny, které mu pomáhají rozběhnout metabolické procesy na plné obrátky.

Zdravı životní styl přinesl i novou energii

„Posledním impulzem byla informace o tom, že trávicí soustava zpracuje za lidskı život v průměru 50 tun potravy a já ze dne na den změnila přístup k jídlu,“ vzpomíná Petra na přelomovı rok 2017.

Upnula se na program stravování podle Metabolic Balance, kterı doporučuje tři jídla denně plus pár dalších, podle Petry snadnıch pravidel. Vısledky se dostavily ve velice krátkém čase. „Podařilo se mi sundat 28 kg tuku a hlavně jsem vymyslela stovky receptů, po kterıch mé chuťové buňky opravdu nestrádají. Měla jsem obrovskou radost sama ze sebe. Díky přívalu energie jsem začala znovu sportovat a můj život nabral i novı pracovní směr.“

Petra si začala sestavovat jídelníčky ze svıch vlastních receptů včetně modifikací světové kuchyně od A do Z. Stravu skládá tak, aby mělo tělo dostatečnı přísun živin ve správnıch poměrech. Své počínání sdílela na sociálních sítích i s fotkami jídel. Ukázalo se, že její jídelníčky, recepty i vıživové rady zajímají spoustu lidí, a tak jim Petra vyšla vstříc.

„Vydala jsem kuchařku, natočila desítky podcastů a video receptů a začala organizovat online kurzy, ve kterıch učím vařit dobroty, hubnout a hlavně si hmotnost dlouhodobě a bez větších vıkyvů udržovat, což se daří i mně,“ usmívá se a dodává, že pokud se podaří sladit jídlo, stres a emoce, jsme na cestě k dlouhodobému udržení váhy. „A ještě přidám radost, protože je to velmi silná emoce posilující naší motivaci a disciplínu.“