Zdraví

Pět cviků na pět minut, které vás zbaví bolesti zad i hlavy

Pět cviků na pět minut, které vás zbaví bolesti zad i hlavy

Bolí vás záda nebo hlava, máte ztuhlá ramena – takové problémy trápí po dlouhém dni spoustu z nás. Můžou se objevit v jakémkoli věku a nejčastěji postihují oblast krční, hrudní nebo bederní páteře.

Trvalé nebo často se opakující zdravotní potíže jsou známkou nesprávného zatížení pohybového aparátu – většinou vlivem dlouhého sezení, vadného držení těla i nedostatku fyzické aktivity.

Při vzniku bolesti ale hraje důležitou roli i každodenní stres. Co se proti tomu dá dělat? Jak pro fyzické, tak pro psychické faktory platí především jedno: zbytečně se nešetřete a co nejvíce se pohybujte!

Protahování zlepšuje pocit rovnováhy

Báječnou a jednoduchou možností je strečink, tedy protažení a uvolnění svalů. Tato forma pohybu, která vás zbaví napětí, zlepšuje i zásobení těla živinami a prokrvení nervů a svalů.

Kdo se denně na pár minut protáhne, předejde tím nejen bolestivé ztuhlosti a napětí, ale navíc díky strečinku utužuje také pocit rovnováhy, protože cvičení stabilizuje struktury tkání a celkově pozitivně ovlivňuje naše zdraví. Následujících pět cviků můžete provádět v akutních případech i preventivně. Nejlepší je naplánovat si několikaminutové cvičení na každı den.

1Bolesti zad vystřelující z hrudního koše

Symptomy: Bolesti zad, které se podobají svěrací kazajce, postihují horní polovinu těla. V některıch případech dokonce omezují pohyblivost paží.

Cvičení: Srolujte silnou deku. Horní polovinou těla se položte přes deku. Hlavu si podepřete kupkou knih. Do každé ruky vezměte naplněnou půllitrovou láhev. Natáhněte paže nad hlavu. Vydržte, než napočítáte do dvaceti.

2Bolesti a blokády v oblasti paží a ramen

Symptomy: Bolest v partii nadloktí, ale také loktů a ramen. Často za to může přetížení a ztuhlost svalů – ohybačů paží. Nošení těžkıch předmětů, zvedání věcí nad hlavu nebo roztažení paží dělá pak velké problémy.

Cvičení: U zdi natáhněte levou paži ve vıši ramen dozadu a tlačte ramenem a rukou proti stěně. Stůjte rovně. Vydržte 10 až 15 sekund, pak vyměňte paže a cvik zopakujte.

3Bolesti v horní a střední části zad

Symptomy: Bolesti zad, které se šíří po celé horní polovině těla až zhruba ke kříži. Obvykle jsou způsobené nedostatkem pohybu nebo vadnım držením těla (např. trvale kulatá záda), které oslabují zejména stabilizační svalové skupiny. Důsledkem toho je silná ztuhlost a pocit napětí.

Cvičení: Sedněte si na paty, vyhrbte záda, horní polovinou těla si lehněte na stehna. Čelo se pokud možno dotıká země. Propleťte prsty a položte si ruce na přechod mezi šíjí a tılem. Hlavu tlačte proti rukám, ale nezvedejte ji. Vydržte třikrát 15 minut.

4Podráždění sedacího nervu (ischias)

Symptomy: Bodavá nebo tahavá bolest v oblasti bederní páteře, která vystřeluje až do hıždí a zadní strany stehen a při delším sezení se může zhoršovat.

Cvičení: V lehu na zádech s pokrčenıma nohama položte pravı kotník na levé stehno. Oběma rukama přitahujte levé stehno co nejvíc k horní polovině těla, levé chodidlo přitom zvedněte ze země. 15 minut protahujte, pak vyměňte strany.

5Bolesti hlavy

Symptomy: Bolesti hlavy, které vystřelují z partie ramen a šíje do lebky, to je klasická tenzní bolest hlavy. Tlak bıvá často nejsilnější na čele a v šíji. Bolest je většinou vyvolaná vadnım držením těla, které často souvisí s dlouhım sezením u počítače.

Cvičení: Posaďte se rovně a nakloňte hlavu doleva. Levou ruku položte s lehkım tlakem shora na pravé ucho, pravou paži přitom táhněte dolů. Vydržte 20 sekund, pak vyměňte strany.