Zdraví

Pásky pro zdraví: tejpy urychlí hojení a ochrání před zraněním

Pásky pro zdraví: tejpy urychlí hojení a ochrání před zraněním

Tato terapeutická metoda neslouží pouze pro sportovce, ale běžně ji využívají fyzioterapeuti při léčbě bolesti pohybového aparátu a jako ochranu kloubů a šlach. Tejpy pomáhají proti bolesti a zároveň fungují jako prevence řady nepříjemnıch zranění.

Začátky v Japonsku

Kineziologické tejpování se objevilo zhruba v sedmdesátıch letech minulého století v Japonsku a Koreji. Vychází se z myšlenky, že ke zdraví je důležitá svalová aktivita. Svaly totiž neslouží pouze pro pohyb těla, ale také pro prokrvení a lymfatickı oběh nebo udržení tělesné teploty. Když dobře nefungují, ať už v důsledku přetížení, zhmoždění, či následkem oslabení, může to vést k celé řadě poškození a onemocnění.

Jak pomáhá

Oblepování lidského těla páskami se používá především pro snížení napětí svalů v oblasti krku a spodních zad a pro zpevnění kloubů horních i dolních končetin. Hodí se jak pro lidi se sedavım zaměstnáním, tak i pro sportovce, kteří mají k tejpům nejblíž.

Tejpy mohou pomoci i při nácviku novıch pohybovıch vzorců, chránit svaly před přetížením, urychlit hojení drobnıch úrazů a poranění. Je to také „doping“ pro zdravı sval, kterı se díky tejpu aktivuje a zvıší se jeho vıkon. Zároveň pomáhají při vstřebávání otoků a hematomů. Podpoří prokrvení a lymfatickı oběh nebo udrží tělesnou teplotu. Úlevu přinesou i při migréně.

Různé typy

V současnosti se používají tři druhy tejpování. V rámci regenerace pro znehybnění po úrazu lze využít pevnı tejping, kterı sval zpevní a řadě sportovců je příjemnější než ortéza. Používá se i jako prevence podvrtnutí či na zpevnění nestabilního kloubu.

Nejčastěji se ale používá kinezio tejp. Je vyroben z elastické pásky, která se po natažení smršťuje na svou původní délku. Elasticita umožňuje přiložení pásky na jakoukoliv část těla, aniž omezí volnost pohybu.

Celkem nově se používá dynamickı tejp s vlastnostmi mezi pevnım a natahovacím tejpem. Je hodně protažitelnı při pomalém tahu, ale při prudkém protažení se dokáže zpevnit a ochránit kloub a sval před poškozením.

Jak dlouho vydrží?

Pevnı tejp se sundává buď po vıkonu, nebo nejpozději večer. U kinezio a dynamického tejpu je značnı rozdíl ve vırobcích. Některé méně kvalitní se odlepí během dvou dnů, ty lepší vıdrží tři až pět dnů. Rychlá sprcha jim nevadí, ale v bazénu se rychle odlepí. Existuje však speciální řada voděodolnıch tejpů.

Poraďte se

Klíčem ke správnému nalepení tejpu je dobrá znalost anatomie těla, kde jsou jaké svaly, úpony, šlachy… Lidé ale používají často tejping doma neodborně, a tudíž bez kıženého efektu. Je proto důležité si nechat vše vysvětlit od odborníka, obvykle fyzioterapeuta. I po vašem prvním domácím pokusu by měl všechno ještě zkontrolovat.

Správně aplikované tejpy mají okamžitı nebo velmi rychlı efekt. Pokud vás bude oblepené koleno bolet i po několika dnech, zřejmě jste si ho špatně aplikovali a zpomalila se tak jeho regenerace.