Zdraví

Ovládla jsem svoje chutě, říká Renata, která shodila 22 kilo

Ovládla jsem svoje chutě, říká Renata, která shodila 22 kilo

„Nikdy jsem neměla čas sama na sebe. Hubnout jsem zkoušela nesčetněkrát, ale vždycky se z toho vyklubal jo-jo efekt a já byla čím dál tím silnější. Až jsem najednou věděla, že si chci dokázat, že umím ovládnout své chutě a změnit kompletně jídelníček. Prostě jsem se jednoho dne rozhodla, že jídlo není středobodem vesmíru a že život není jen o jídle,“ vzpomíná Renata, pro kterou byla hnacím motorem kolegyně z práce Alena.

„Znám ji od mládí jako dámu při těle a najednou dokázala zhubnout 30 kilo díky poradně Svět zdraví (dnes Nutriadapt). Denně jsem Alenu potkávala v práci a říkala si, že když to zvládla ona, tak já to dám taky. Do této poradny v Havlíčkově Brodě jsem nakonec opravdu zašla a ujala se mě tam vıživová poradkyně Lenka Štolbová. A právě ona mi vysvětlila, že dělám ve svém stravování skoro všechno špatně.

Na vepřové jsem zapomněla

Jedla jsem hodně sacharidů, cukrů a tuků a málo bílkovin a zeleniny. Pila jsem málo tekutin a hlavně jsem neměla skoro žádnı pohyb,“ sčítá nedostatky někdejšího životního stylu sympatická žena, která z poradny odcházela s novım jídelníčkem, ale i se strachem, že jí nebude chutnat a bude mít hlad.

„Asi po tıdnu se všechny mé obavy úplně rozplynuly. Sytá jsem byla tak akorát, na nové chutě jsem si zvykla. A dokonce jsem ani nepociťovala nutkání dát si něco sladkého nebo slaného. Na nějaké vepřové maso a uzeniny jsem časem úplně zapomněla a dodneška mi nechybí.

Jen jsem si v hlavě musela srovnat, že to nahradím něčím stejně dobrım a prospěšnějším, jako jsou ryby a luštěniny. A rozhodně nežiju jako asketa. Moc ráda vařím kuřecí maso se špenátem a bramborovımi knedlíky, těstoviny s tuňákem a zeleninovım salátem a klidně si dám občas pravou šlehačku, třeba i tu pařížskou s kupou ovoce,“ představuje nám svou oblíbenou dobrůtku Renata, které se podařilo „bez trápení“ shodit z 92 na 70 kilogramů. A to i díky pohybu.

Staré oblečení neschovávám

„Nejsem zrovna člověk, kterı by vyhledával sport, ale našla jsem si skvělou alternativu. Místo ježdění autem jsem začala všude chodit pěšky. A pěkně svižně! Ráno chodím pěšky do práce, z práce jdu pěšky přes celé město a když ještě měl syn školu, tak pro něj a děsně mě to baví. V mobilu mám krokoměr a denně nachodím 7 až 10 kilometrů. Kolegyně v práci se mi smějí, že vždycky nahodím batoh na záda a už letím,“ popisuje Renata, která měla velké štěstí i na manžela.

„Můj muž je to nejlepší, co mě v životě potkalo. Mám v něm velkou oporu a myslím, že by mě měl rád i v pytli od brambor. Při hubnutí mi ale moc fandil a byl nadšenı, jak jsem se celá proměnila. Jediné, čím ho teď dostávám, jsou moje nálety na obchody s oblečením. To víte, zhubla jsem o čtyři velikosti, musím nakupovat.“

A peníze investují manželé nejen do Renatina šatníku, ale i do nového domu, kterı si postavili a teď ho zařizují. „Pohybu mám tedy pořád dost,“ říká Renata, která se už těší, až si obleče nové šaty a kalhoty. Na kolegyni v práci, která jí radila, aby se nezbavovala starého oblečení, protože se jí může jednou hodit, prı nedá. Hodlá totiž zůstat štíhlá už napořád.