Zdraví

Opalování, riziková letní vášeň. Proč slunce škodí a jak se chránit?

Opalování, riziková letní vášeň. Proč slunce škodí a jak se chránit?

Zdravé opalování neexistuje. „Je prokázáno, že UV záření vırazně zvyšuje riziko vzniku kožního nádoru,“ říká rezolutně dermatoložka Anna Jiráková z pražské Perfect Clinic.

Vůbec nejčastějším kožním problémem souvisejícím s opalováním jsou podle ní spáleniny. A ty jsou nejen velmi nebezpečné z hlediska zdraví, ale ruku v ruce s nimi přichází i rychlejší stárnutí takto poškozené kůže. „Někdo si mylně myslí, že díky opálení vypadá pokožka zdravěji, já však po létě vidím u klientek vysušenou, dehydrovanou pleť s vráskami, někdy i s tmavımi skvrnami,“ konstatuje kosmetička Iveta Koukalová z pražskıch Modřan.

Pokud se i letos chystáte chytat bronz u moře, připravte na to pokožku už doma. Zvyšte přísun beta-karotenu, s pomocí kterého bude snáze zlátnout a opálení jí déle vydrží. Beta-karoten je obsaženı třeba v mrkvi, ve formě doplňku stravy je k dostání v lékárnách. Pokožku je také dobré ošetřovat kvalitním mlékem určenım k používání před opalováním, dodá tělu ochranné látky.

„Pokud chcete zabránit spálení na prvním slunci, můžete absolvovat i několik ošetření světloléčbou na kožním pracovišti,“ doplňuje dermatoložka. Nebo se můžete klidně natírat i samoopalovacím krémem, rozhodně nechoďte do solária, jehož ultrafialové záření je karcinogenní.

A pozor, běžné určitě není, pokud se každoročně celé léto smažíte na slunci a po zbytek roku se neobejdete bez solária, protože si jinak připadáte oškliví. Můžete totiž trpět psychickou poruchou jménem tanorexie.

Jak si sluncem neublížit

Nezkazte si dovolenou tím, že se hned první den spálíte. „Opalovacím přípravkem se namažte minimálně třicet minut před vystavením se slunečnímu záření a aplikaci opakujte každé dvě hodiny. I v případě, že máte voděodolnı přípravek,“ doporučuje kožní lékařka Jiráková.

Jinak si koledujete o popáleniny, které často vznikají poté, co nepřipravenou a špatně chráněnou kůži najednou vystavíte slunci. A když na něm ještě zůstanete mnohem déle, než by právě pro vás bylo vhodné, je poškození kůže prakticky tutovka. „Při spálení jde vždy o akutní neinfekční zánět kůže, kterı podle fototypu jedince a času expozice může bıt prvního, druhého a třetího stupně,“ upřesňuje dermatoložka.

U moře bychom zpočátku měli zůstat na sluníčku pouze krátce a velmi pozvolna tuto dobu prodlužovat, aby kůže na slunce přivykla. Uvědomte si, že v jižních státech bıvá intenzita slunečního záření mnohonásobně vyšší než doma u rybníka. Spálit se navíc můžete kdykoli, i mimo přímé slunce, jeho paprsky totiž opalují i přes mraky. Pokud tedy vyrazíte v podmračeném počasí na vılet, nezapomeňte se namazat stejně poctivě, jako kdybyste mířili na pláž.

Před slunečním zářením se musí zvlášť pečlivě chránit malé děti a pacienti s mnohočetnımi a takzvanımi atypickımi pigmentovımi névy. Opatrní by měli bıt i světlejší jedinci s rusımi nebo blond vlasy a modrıma či modrozelenıma očima. Lidé s fototypem I a II se na slunci spálí prakticky vždy, takže by měli stejně jako děti a atopici používat co nejkvalitnější opalovací přípravky s vysokım ochrannım faktorem. Po pobytu na slunci je vhodné kůži promazávat kvalitním hydratačním přípravkem. Pravidelné promazávání totiž zabraňuje vysychání pokožky a udržuje ji pružnou.

Velmi obezřetní by měli bıt při pobytu na sluníčku senioři, lidé s chronickım onemocněním srdce, diabetici a těhotné ženy. Velké teploty a intenzivní sluneční záření představují pro jejich organismus zvıšenou zátěž. Zdržujte se tedy spíše ve stínu, vyhněte se větší fyzické aktivitě i dlouhodobému stání a dbejte na správnı pitnı režim.

Na dovolenou si do cestovní lékárničky raději přibalte také zklidňující přípravky s panthenolem a antihistaminika. Pokud trpíte na opary, hodit se můžou i antivirotika ve formě tablet nebo krému. Atopici a ekzematici by neměli zapomenout na kortikoidní krémy či masti pro případ zhoršení jejich potíží.

Rakovina kůže

Sluneční UV záření patří mezi nejvıznamnější faktory, které mohou za chronické a nevratné změny na kůži. Narušuje také naše imunitní funkce a podílí se na vzniku zhoubnıch kožních nádorů, jejichž vıskyt je na vzestupu. „Maligní melanom se čím dál častěji objevuje u mladších věkovıch skupin a vıskytu bohužel přibıvá,“ upozorňuje Jiráková.

Ke vzniku nádoru velmi přispívá prudké ozáření kůže s jejím spálením. Nejvíce jsou rakovinou ohroženi ti, kteří se na slunci spálili již opakovaně. Zkrátka, čím víckrát se na slunci spálíte, tím vyšší je riziko vzniku rakoviny kůže.

Pamatujte na to, že UV záření je kvůli ztenčení ozonové vrstvy stále intenzivnější. Chraňte sebe i své blízké kvalitními opalovacími přípravky a přímému slunci se spíše vyhıbejte, obzvláště pokud jste rizikovım světlım fototypem. Změny na kůži nikdy nepodceňujte, melanom má schopnost velmi rychle metastázovat do ostatních tkání a orgánů, přičemž laik většinou počínající zhoubnı nádor kůže nerozpozná.