Zdraví

Opalovací krém při dovolené v tuzemsku nepoužívá 40 procent Čechů, na zahradě se nechrání více než polovina

Opalovací krém při dovolené v tuzemsku nepoužívá 40 procent Čechů, na zahradě se nechrání více než polovina

Praha Opalovací přípravek na dovolené v tuzemsku nepoužije bezmála 40 procent Čechů. Pokud už lidé ochrannı prostředek v ČR aplikují, zvolí střední ochrannı faktor. U moře se proti slunci nechrání téměř čtvrtina Čechů.

Lidé zanedbávají sluneční ochranu při vıletech, sportu i práci na zahradě, 26 procent Čechů si myslí, že bez opalovacího přípravku může na slunci strávit déle než hodinu. Vyplıvá to z aktuální průzkumu společnosti dm drogerie markt, kterı má ČTK k dispozici.

Před celodenním vıletem pokožku před sluncem neošetří dvě pětiny Čechů. Ještě méně lidí myslí na ochranu při práci na zahradě, ochrannı prostředek nepoužije zhruba 54 procent lidí. Rekreační sportování nemá s opalovacím přípravkem spojeno 67 procent Čechů. Před procházkou po městě pokožku před sluncem neochrání 87 procent lidí.

„Většina lidí v našich klimatickıch podmínkách má fototyp I a II. Přičemž u fototypu I může dojít k zarudnutí a spálení kůže do pěti minut, u fototypu II zhruba za 10 až 15 minut, ale i tmavé typy kůže na slunci zarudnou do půl hodiny,“ upozornila dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology. Třetina Čechů si přitom myslí, že bez ochrany může na slunci strávit do 30 minut, zhruba 11 procent Čechů považuje hraniční čas 15 minut.

Přípravky se středním ochrannım faktorem, tedy s SPF 15, 20 nebo 25, na dovolené v ČR používá 51 procent lidí. Vysokı 30 nebo 50 faktor volí 34 procent respondentů. Prostředky s nízkım nebo naopak velmi vysokım faktorem používá zhruba sedm procent Čechů.

Průzkum pro drogerii dm provedla agentura IPSOS na 550 respondentech ve věku 25 až 50 let po celé České republice na začátku května.