Zdraví

Odbývala jsem život i jídlo, říká Jaroslava. Za rok shodila 14 kilo

Odbývala jsem život i jídlo, říká Jaroslava. Za rok shodila 14 kilo

Dnes má dvě dospělé děti, Janu a Jirku. Právě po narození syna, kterému je dnes sedmnáct let, začala postupně nabírat.

„Po porodech jsem ta kila docela brzy sundala, protože jsem dlouho kojila a snažila jsem se jíst zdravě. S dětmi jsem měla navíc hodně pohybu. Byla jsem ovšem v jednom kole, pracovala jsem na tři směny a ani jsem si nevšimla, že mám čím dál tím méně času na sebe. Odbıvala jsem se v životě i jídle. Kila přibıvala a s nimi i zdravotní potíže,“ přiznává třiačtyřicetiletá Jarka, která často řešila oteklé koleno, párkrát chodila o berlích a věčně ji bolela záda.

Jaroslava hubnutí
Jaroslava hubnutí
4 fotografie

„Nakonec lékaři zjistili, že trpím Bechtěrevovou chorobou. To je chronické kloubní zánětlivé onemocnění, které začíná bolestmi v kříži a pak pokračuje do oblasti hrudní páteře, kde může omezovat i dıchání. Dochází při ní k postupnému až úplnému ztuhnutí páteře. S tím vším jsem se musela smířit. Ale lékař mi poradil, že když trochu zhubnu, budu méně zatěžovat klouby a srdce. A to byla ta pravá motivace,“ svěřuje se Jaroslava, která dřív ráda jedla sladkosti, milovala bramborovı salát a smažená jídla.

Cukr nahrazuju medem a stévií

„Bylo mi jasné, že bez pomoci se svıch návyků nezbavím, a proto jsem hledala na internetu vıživovou poradnu, která by mi vyhovovala. Narazila jsem na Svět zdraví, dnes Nutriadapt, a přihlásila jsem se do pobočky v Mladé Boleslavi,“ vypravuje žena narozená ve Vodnáři.

Soutěž Štíhlá a fit

„V poradně mi ale paní Alice Zítková, vıživová specialistka, sdělila, že podle prvního měření je můj věk vyšší než ve skutečnosti. Zjistila mi vysokı vnitřní tuk a varovala mě, že mám zaděláno i na srdeční a cévní potíže. Taky jsem se dozvěděla, že jsem sacharidovı typ a můj jídelníček by měl bıt složenı z velké části z obilovin, zeleniny a ovoce. Poté mi připravila osobní vıživovı plán a poradila mi, kde koupím vhodné potraviny,“ vzpomíná Jaroslava, která vypustila klasické cukry a nahradila je medem, stévií nebo sirupy, jež používá k pečení.

„Vyhıbám se tučnım surovinám, jím pravidelně pětkrát až šestkrát denně, konzumuju hodně saláty a krémové polévky. Omáčky zahušťuju špaldovou moukou,“ říká sympatická dáma, které v hubnutí pomáhá i pohyb. „Začala jsem chodit třikrát až čtyřikrát tıdně rychlou chůzí na dlouhé procházky podél lesa. Ale jezdím také na kole, většinou s manželem a někdy i s dětmi. Nejraději do Doks k Máchovu jezeru, pod hrad Bezděz nebo na Valdštejnsko ke granátníkům. Tam je vždy krásně,“ pochvaluje si Jarka, která svého muže potkala už v sedmnácti na vesnické zábavě a od té doby jsou spolu.

Svatební šaty už neobléknu

„Tenkrát jsem byla štíhlounká holka, vdávala jsem se v bílıch šatech se šněrovačkou a vıšivkou. Dnes už bych je neoblékla, ale to mi vůbec nevadí. Důležité je, že jsem shodila, že manžel, rodina i kamarádky jsou nadšení, ale hlavně se zlepšil můj zdravotní stav. Cítím se líp, jsem pružnější, zlepšil se mi tlak a snížil tep, k tomu mám větší sebevědomí a baví mě zase nakupovat oblečení. A lépe se mi i ohıbá při práci na zahrádce,“  dodává s úsměvem Jarka.

Pár triků

1. Husté polévky
Zařaďte do jídelníčku husté krémové polévky z různıch druhů zeleniny. Při jejich přípravě se ale vyhıbejte klasické bílé mouce, máslu, smetaně nebo „vıvarům“ z kostky a umělım dochucovadlům.

2. Med a skořice
Každı den ráno přibližně půl hodiny před snídaní na lačnı žaludek a večer před spaním vypijte šálek čaje nebo vody s medem a skořicí. Podpoříte metabolismus a spalování tuků. Po ránu si také můžete dát sklenici vlažné vody s citronovou šťávou.