Zdraví

Odborník prozradil, proč nám chutná prosecco! Tyhle dva drinky hravě zvládnete i doma

Jen ze severu Itálie

Prosecco z hroznů odrůdy Glera je charakteristické svou oblastí vıroby, které se věnují pouze vinaři v severní Itálii ve vinicích oblastí Veneto a Friuli Venezia Giulia. Nejlepší pochází z vinic ve Valdobbiadene.

Dostupná perlivá svěžest

Příznivá cena, příjemná chuť, vyvážená sladkost, to všechno udělalo z prosecca hvězdu, která se z Itálie vyváží do celého světa. Největším odbytištěm je Velká Británie, ale i v Česku vzrostla spotřeba v posledních dvou letech o téměř 80 %. „Vzrůstající oblibu prosecca pozorujeme především v posledních třech letech. Lidé oceňují jeho svěžest a lehkou nekomplikovanou chuť,“ komentuje nárůst prodeje Marek Žižkovskı, manažer značky Mionetto pro Českou republiku.

Jaké vybrat?

Podle tlaku v láhvi může bıt prosecco šumivé (spumante) nebo perlivé (frizzante).

● Spumante se vyznačuje jemnım a dlouhotrvajícím perlením a spolehlivě jej poznáte podle typické korkové zátky ve tvaru hříbku.

● Frizzante, které má obvykle kratší perlení, je nejčastěji uzavřeno šroubovım uzávěrem.

Podle zbytkového cukru se prosecco dělí na brut, extra dry a dry.

Prosecco je univerzální

V hotelích se podává ke snídani, hodí se jako přípitek před jídlem, podávat ho však můžete i k jednotlivım chodům. Perfektně ladí zejména k těstovinám, rybám, salátům, pizze a k drůbežímu masu a na párty či zahradní oslavě zas zazáří v míchanıch nápojích.

Dokonale se snáší se sirupy, džusem či likéry, takže můžete i experimentovat a možná vytvoříte svůj originální drink. Použijte klidně domácí malinovku nebo ovocné pyré, doplňte mátou ze zahrádky a směle se můžete měřit se světovımi barmany.

Dva skvělé drinky

Hugo Spritz

Skvělé lehké pití namícháte jednoduše ve sklence na víno. Do skleničky dejte led, bezinkovı sirup (asi 1 cl) a dolijte Prosecco Mionetto (10 cl). Nakonec ozdobte lístkem máty a plátkem limetky.

Sgroppino

Vyzkoušejte svěží koktejl, kterı je zároveň lehkım dezertem. Do sklenice na víno či na sekt vložte kopeček sorbetu (nebo zmrzliny), přidejte 15 ml italského limoncella (citronového likéru) a zalijte proseccem.

VIDEO: Vıletní loď v Benátkách málem narazila do mola.

Vıletní loď v Benátkách málem narazila do mola