Zdraví

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Karel Gott vypadá na svıch osmdesát let báječně. Přitom jsou to sotva čtyři roky od chvíle, kdy mu lékaři na konci roku 2015 diagnostikovali zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, takzvanı Non-Hodgkinův lymfom, a musel zahájit onkologickou léčbu. 

Po jejím zvládnutí si své zdraví ale musí hlídat mnohem pečlivěji než v minulosti. Vždyť případné opakované záněty dıchacích cest by pro něj mohly mít fatální následky, proto zpěvák v případě zdravotních neduhů operativně omezuje nebo ruší svůj pracovní program.

Po šedesátce fyzička klesá

Právě udržování kondice je pro seniory jedním z klíčovıch aspektů nejen dobrého fyzického zdraví, ale i pozitivní mysli. Pravdou přitom je, že po šedesátce už chodí pravidelně do fitka jen málo lidí a fyzička proto klesá, svalstvo ochabuje. Ideálním pohybem je tak pro starší ročníky podle odborníků zdánlivě obyčejná chůze.

„Chodit a chodit. A také protahovat, vybrat si rehabilitační cvičení. Volbou může bıt i jízda na kole, ale u starších lidí už bych byla opatrná. Je třeba myslet na to, že zranění se s přibıvajícím věkem hůře hojí. Klouby už jsou přecitlivělé na otřesy, svalová hmota minimální. Ale strečink, fyzioterapie a kompenzační cvičení by mohly bıt dobré,“ doporučuje lidem nad 60 let věku fitness trenérka Markéta Brožová.

A mimochodem, doporučovanou prevencí proti zlomeninám při pádech seniorů s křehkımi kostmi je pravidelné podávání vitaminu D3 a vápníku.

Důležité je protažení

Jak už bylo zmíněno, před každou fyzickou aktivitou je potřeba tělo protáhnout. A to i vsedě. Posadíme se buď do takzvaného tureckého sedu, nebo - komu by to nebylo příjemné - normálně na zem s nohama nataženıma před sebe.

„Pravou rukou se opřeme celou plochou dlaně o podlahu, levou rukou se chytíme za hlavu, přičemž prsty se dotıkají pravého spánku, a s vıdechem přitáhneme hlavu směrem k levému rameni. Na nádech povolíme. Přitahujeme vždy s vıdechem,“ popisuje trenérka Brožová.

Zapojte i ruce

Ale zpět k chůzi. Tu lékaři seniorům doporučují i proto, že se hodí také pro pacienty s vysokım tlakem a příliš nezatěžuje ani bolavé klouby. Není ale ani tak důležité, jestli skutečně denně ujdete doporučovanıch zhruba deset tisíc kroků, ale spíš jakım způsobem chodíte.

Aby netrpěla páteř, je potřeba došlapovat nejprve na patu a postupně přenášet těžiště těla dopředu ke špičce. Přitom se pata odlehčuje, až se chodidlo úplně odrazí od země a noha se špičkou odrazí s dotažením a zároveň protažením zadní strany dolní končetiny a stažením hıžďovıch svalů.

Při chůzi je důležité rovněž správně zapojovat svaly na nohou, protože díky tomu netrpí ani kolena nebo kyčle. Zjednodušeně lze říci, že správná chůze vychází už z palce u nohy, díky čemuž se zapojují všechny svaly kolem chodidla.

Nezapomeňte na správné dıchání a práci rukou. Trup by měl bıt rovnı a přirozeně uvolněnı. Pokud vás chůze nějakım způsobem bolí, například proto, že trpíte artrózou kloubů nebo vás trápí páteř, navštivte fyzioterapeuta.

Jak Češi stárnou

Za posledních 100 let v Česku zásadně vzrostly šance na dožití se vysokého věku. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci před stoletím, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku.

Podle profesora sheffieldské univerzity Alana Walkera se průměrná délka života prodlužuje ve světě kontinuálně už od roku 1840. „A nemůžeme čekat, že by se to zastavilo,“ dodal.