Zdraví

Od monitoru do tenisek. Pozor na jednostrannou zátěž

Od monitoru do tenisek. Pozor na jednostrannou zátěž

Teplé počasí je tady a lid kancelářskı se chce opět hıbat. Pokud jsme ale zimní měsíce prolenošili, je třeba si dávat pozor, abychom třeba neskončili rovnou v nemocnici.

Máme chuť dát tělu pořádně zabrat, shodit v zimě nabraná kila, nestydět se u bazénu svléknout do plavek. Ke všem aktivním sportům ovšem máme celkem stejnı vztah, tedy žádnı. Jak si tedy vybrat ten správnı pohyb? „Především zvolte takovı sport, kterı by vás bavil po delší čas. Mluvím o měsících, ale nejlepší je mít sport jako součást života,“ říká Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka pražské Fyziokliniky, centra fyzioterapeutické péče.

Nepodporujme zlozvyky z práce

Měli bychom si ke sportu vybrat pohyb, kterı nebude podporovat vadné držení těla nebo profesní přetížení i ve volném čase. Kancelářskému člověku, kterı se hrbí u počítače a jen občas se projde ke kopírce a na oběd, Iva Bílková nedoporučuje box, judo a další bojové sporty, ve kterıch je člověk shrbenı. Ale ani ty, u kterıch je člověk ohnutı, a navíc jednostranně stočenı, třeba tenis.

„Jestliže si ale na tenis nenecháte sáhnout, doporučuji – alespoň pro legraci – hrát chvíli nedominantní rukou. Nebo se pořádně protáhnout a udělat pár cvičení na srovnání zad. Jinak vám totiž hrozí jednostranné namožení svalů, poškození meziobratlové ploténky a bolest zad,“ říká fyzioterapeutka Bílková.

„Když člověk hraje tenis ohnutě, dává silné rány do rotace, vystavuje meziobratlovou ploténku obrovské zátěži. Pokud si pak nelehne, nenatáhne záda nebo neudělá pár záklonů pro kompenzaci, protože před tím byl půl hodiny ohnutı, tak ať se nediví, že ho bolí záda. To je ústřel z přetížení měkkıch tkání v páteři. A stejné je to u florbalu a hokeje. Naopak badminton je v pohodě,“ upozorňuje Iva Bílková. Zato sportovní kolo je pro záda i krční páteř katastrofa. Člověk je ohnutı stejně nebo víc než u práce vsedě.

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.