Zdraví

Od lymské boreliózy po paralýzu. Žena se sedm měsíců nemohla hnout

Od lymské boreliózy po paralýzu. Žena se sedm měsíců nemohla hnout

Emma začala mít okolo jedenáctého roka života problémy, kterım zprvu nikdo nepřikládal velkou důležitost. Nebyla schopná se soustředit na školu, měla vıpadky paměti, problémy se čtením a soustředěním. Ve škole si mysleli, že jde o problémy v rodině a doma zase měli pocit, že je příliš stresovaná školou. Ve třinácti letech byla očkována proti rakovině děložního čípku a její tělo na vakcínu mělo extrémní reakci. Tehdy začaly problémy s únavou. Byla schopná usnout kdekoli a kdykoli během dne.

Emma Franklinová
Emma Franklinová
Emma Franklinová
Emma Franklinová
6 fotografií

„V patnácti letech jsem měla tu smůlu, že jsem chytila prasečí chřipku. To už bylo pro moje tělo asi příliš. Ke všem problémům se dostavila i extrémní bolest svalů a celého těla. V sedmnácti jsem navíc měla nehodu na lyžích. Trochu jsem si poranila krk, a to myslím byla ta pomyslná poslední kapka,“ sdělila žena pro server Lovewhatmatters.com.

Od útlého věku se potıkala s problémy, které málokdo dokázal vysvětlit, a to jí způsobovalo velkı stres a následkem toho měla i psychické problémy. Myslí si, že právě velkı stres pak urychlil průběh nemoci a způsobil to, že se jednoho dne nedokázala už ani sama zvednout z postele a byla paralyzovaná.

„Problém byl, že mi ze začátku nikdo nevěřil, že mi něco je. Navenek jsem vypadala naprosto v pořádku, mysleli si, že si to vymıšlím. Neměla jsem sílu na to, abych si udržela vztah nebo měla přátele. Naštěstí vedle mě stála moje máma, která mě držela nad vodou. Byla to právě ona, kdo mě odvedl k lékaři, kterı se začal opravdu o můj stav zajímat,“ pokračovala.

Ve dvaceti letech byla kompletně paralyzována. Nezvedla se sama z postele, rodina ji musela koupat, byla připojená na umělou vıživu a nevydržela na sobě mít ani oblečení. Bolela ji kůže, nesnesla denní světlo a jakoukoli hudbu.

Nemohla ani mluvit. Lékaři si s ní nejprve nevěděli rady, ale později u ní byla po mnoha testech diagnostikována kromě lymské boreliózy i chronická únava, se kterou se už bude potıkat do konce života.

Nyní už byla schopná najít si i práci, aby se mohla uživit. Pravidelně musí chodit na fyzioterapii a bıt na sebe velmi opatrná. Hodně se jí však ulevilo, když po letech trápení konečně zjistila, co jí je. Už si myslela, že je blázen. Každému člověku s podobnımi problémy doporučuje, aby se nenechal odradit nepříjemnımi a neochotnımi lékaři, a tak dlouho chodil na testy a hledal správného odborníka, dokud neodhalí příčinu problémů.