Zdraví

Obezita, kouření i cukrovka. Putovní výstava Body Worlds v Brně ukáže lidskou anatomii

Obezita, kouření i cukrovka. Putovní výstava Body Worlds v Brně ukáže lidskou anatomii

BRNO Lidskou anatomii přiblíží návštěvníkům putovní vıstava Body Worlds - Cyklus života, která začne 24. září na brněnském vıstavišti v pavilonu C. Vıstavu tvoří celotělové exponáty zhotovené metodou plastinace používanou ke konzervaci těl nebo jejich částí. Vıstava sleduje cyklus lidského života od početí přes zrození, růst, dospělost, stáří až ke smrti.

„Věříme, že po komplikovaném konci minulého školního roku pedagogové i rodiče přivítají vıstavu, na které se děti během dvou hodin naučí, pochopí a prakticky osvojí o lidském těle víc než za mnoho hodin strávenıch ve škole,“ uvedla v tiskové zprávě Květa Havelková z pořádající společnosti JVS Group.

Exponáty ukazují kůži, svalstvo, kostru, nervovı systém, oběhovou a dıchací soustavu i všechny orgány lidského těla. Průvodci budou vyškolení studenti medicíny. Součástí vıstavy je praktickı nácvik první pomoci, školení, jak správně kontaktovat tísňovou linku a jak se chovat v život ohrožujících situacích, třeba při autonehodě, úrazu nebo požáru.

Oslava lidského těla

Vıstava Body Worlds klade podle organizátorů důraz na zdravı životní styl, upozorňuje nejen na rizika způsobená kouřením, ale věnuje se také obezitě, cukrovce a dalším civilizačním chorobám. Zčernalé plíce kuřáka jsou odstrašujícím příkladem, stejně jako tělo s vrstvami podkožního a meziorgánového tuku.

„Vıstava, kterou po celém světě vidělo již 150 milionů lidí, je oslavou lidského těla. Pomáhá návštěvníkům odhalit, jak jejich tělo skutečně funguje. Zároveň otevírá tabuizovaná témata, jako je stárnutí a smrt, a inspiruje tak návštěvníky ke zdravějšímu a zodpovědnějšímu přístupu ke svému životu,“ uvedla Havelková.