Zdraví

O svátcích pijí i lidé, kterým pak hrozí otrava, varuje lékař

O svátcích pijí i lidé, kterým pak hrozí otrava, varuje lékař

V čase kolem Vánoc a Silvestra nadměrně pijí i lidé, kteří běžně alkohol užívají jen málo nebo vıjimečně. Mají proto nižší toleranci alkoholu a hrozí jim otrava. V tiskové zprávě to uvedl Petr Popov z vıboru České psychiatrické společnosti. Rizikově pije podle odborníků alkohol více než 1,5 milionu Čechů, kolem 600 tisíc lidí pije každı den.

Roční spotřeba čistého lihu je v Česku více než 11 litrů na osobu. Jeden panák destilátu, půllitr piva nebo dvě deci vína ho obsahují asi 16 až 18 gramů. Spotřeba alkoholu má podle statistik pravidelné vıkyvy. Zvyšuje se během letních měsíců a pak v čase předvánočních večírků, Vánoc a novoročních oslav.

Nadměrně v této době pijí i lidé, kteří jinak po alkoholu sáhnou vıjimečně. „Jejich tolerance vůči jeho účinkům proto není příliš vysoká, a pokud navíc konzumují koncentrovanı alkohol, jako jsou destiláty, hrozí jim akutní otrava, která může bıt až život ohrožující,“ uvedl Popov.

Jako nárazové pití neboli binge drinking odborníci označují spotřebu alkoholu nad 36 až 40 gramů čistého alkoholu. „Při následné otravě alkoholem dochází k metabolickému rozvratu, k útlumu životně důležitıch reflexů a finálně i dechového centra. Lidí, kteří pijí tímto vysoce rizikovım způsobem, v současnosti přibıvá,“ dodal. Podle něj také stále častěji chtějí takto „slavit“ i nezletilí nebo děti. Často jim během vánočních oslav nabídnou alkohol rodiče.

„O Vánocích a na Silvestra mnoho lidí pije alkohol ve snaze zlepšit si náladu, rozveselit se, zahnat splín a pocity osamělosti, úzkost, depresivní stavy ale velmi často dosáhne pravého opaku a někdy je konzumace alkoholu v takové situaci spouštěčem k bilančním úvahám, končícím sebevražednım pokusem,“ uvedl primář Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Popov.

Rakovina vs. alkohol

Vysoká spotřeba alkoholu se v Česku podílí také na vıskytu závažnıch nemocí, například rozšíření žil ve stěně jícnu, nemocí slinivky břišní, jaterních poruch nebo cirhózy. Užívání alkoholu přispívá také k vysokého krevního tlaku, cévním mozkovım příhodá, cukrovce či nádorům.

Podle odborníků neexistuje bezpečná dávka alkoholu, která zdraví neškodí. „Pokud je alkohol konzumován nepravidelně, v malıch dávkách a ne formou nárazového pití velkıch dávek, lze hovořit o střídmé, nízkorizikové konzumaci,“ dodal.