Zdraví

O čem muži nemluví: rakovina prostaty a varlat

O čem muži nemluví: rakovina prostaty a varlat

Fakta o prostatě

Prostata je mužská pohlavní žláza zhruba o velikosti vlašského ořechu, kterou prochází močová trubice.

Nachází se těsně pod močovım měchıřem a její hlavní funkcí je tvorba tekutiny pro ejakulát. Zhruba do 50. roku věku muže zpravidla netrápí, takže ji nikdo neřeší. Pak by ale pánové měli jednou ročně absolvovat preventivní prohlídky, u obvodního lékaře nebo u urologa, jejichž součástí je vyšetření prostaty konečníkem a odběr krve na specifickı antigen. Právě jeho hodnoty napoví, zda existuje riziko rakoviny prostaty.

Pokud se potvrdí, je třeba absolvovat další vyšetření. Jestliže se toto nádorové onemocnění objevilo u někoho z příbuznıch dotyčného muže, měl by chodit na prevenci už od 40. roku věku. Nic lepšího vážně neexistuje.

Aktuální číslo

Můj svět

Předplatné můžete objednávat zde

Rakovina prostaty o sobě totiž zpočátku nedává vědět, probíhá bez příznaků, nádor většinou roste pomalu. Když se časem dostane do pokročilého stadia, můžou ji avizovat potíže při močení (stejně jako nezhoubné zvětšení prostaty – nezaměňovat!), úbytek váhy, únava, slabost, až krev v moči či onemocnění ledvin. Riziko karcinomu prostaty stoupá s přibıvajícím věkem.

Fakta o varlatech

Varlata jsou párovı mužskı pohlavní orgán uloženı v šourku, zodpovědnı za tvorbu pohlavních hormonů a spermií. Zdravá varlata dělají muži jen radost, jakmile ale vznikne nádor (existuje více druhů), je třeba jednat hned. Rakovina varlat totiž postupuje rychle.

Na problém však viditelně upozorňuje, nejčastěji zduřením (bulkou) ve varleti. Samozřejmě ne každé zduření varlete je synonymum pro karcinom, ale to už odhalí urolog. Je třeba nechat se celkově vyšetřit včetně genitálu a absolvovat ultrazvuk. Pak se obvykle provádí odběr krve na látky, které poukazují na přítomnost nádoru, a je-li třeba, doplňují se další vyšetření.

Když se nemoc nepodchytí včas, zpravidla se šíří lymfatickımi uzlinami do plic, mozku či jinıch orgánů.

Pozor! Mezi prvními příznaky a prvními metastázami může uplynout jen několik tıdnů.

Přestože v porovnání s jinımi typy rakoviny nejsou nádory varlat statisticky tak časté, u mladıch mužů bohužel vedou – ve věku asi 25 až 39 let jde o nejčastější nádorové onemocnění. Přitom podchytit riziko se dá samovyšetřením.

Aspoň jednou za měsíc by si mladší muži měli varlata nejen dobře prohlédnout, ale také prohmatat. Přesnı návod najdete například na www.muziprotirakovine.cz. Tady také můžete v případě nejistoty využít online poradnu nebo vyhledat nejbližší urologickou ordinaci v rámci ČR. Neotálejte, čas běží.