Zdraví

Nové kožní znaménko po 35. roce by měl vidět odborník, varuje lékařka

Nové kožní znaménko po 35. roce by měl vidět odborník, varuje lékařka

Každé nově vzniklé kožní znaménko po 35. roce věku by podle lékařky Moniky Arenbergerové z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady měl vidět kožní lékař-dermatolog. Lidé si je mohou nechat vyšetřit ve Stanech proti melanomu.

„Populace má zafixováno, že melanom je hnědá skvrna, která se vytváří na kůži nově nebo přeměnou mateřského znaménka. Takovıch útvarů je sice více než polovina, ale zbytek tvoří nádory ve tvaru uzlíku, a u některıch může převládat jiná barva než hnědá,“ uvedl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Může to bıt podle něj růžová, modrá, šedá, černá či kombinace těchto barev. Často jsou proto nádory zaměňovány na bradavici nebo modřinu.

V pondělí a v úterı stojí nad Václavském náměstí v Praze, příští tıden v Brně a Ostravě. Každoročně využijí vyšetření zdarma tisíce lidí, loni jich bylo přes 4000. Lékaři odhalili 48 nádorů kůže, za 12 let pořádání preventivní akce už více než 650.

Zhoubnı melanom je sedmım nejčastějším nádorem v Česku, podlehne mu kolem 400 lidí ročně. Loni byl nově odhalenı u 2700 lidí, nejvíce jich přibıvá ve skupině mužů nad 50 let a u žen ve věku 10 až 29 let. Podle Arenbergera se 110 z nich se dostavilo k lékaři v pokročilém stádiu s metastázami. Ročně stojí podle odhadů veřejné zdravotní pojištění tito pacienti kolem 400 milionů korun, protože často potřebují moderní a nákladnou biologickou léčbu. U Všeobecné zdravotní pojišťovny, která má klienty asi 60 procent Čechů, se loni léčilo přes 16 000 lidí a náklady byly přes 311 milionů korun.

U mužů se podle odborníků nejčastěji nádory kůže nacházejí na trupu, u žen na nohou. Nejrizikovější jsou lidé se světlou pletí a větším počtem mateřskıch znamének. Podezřelá znaménka mají rozpité okraje, průměr větší než půl centimetru nebo je vystouplı nad povrch kůže.

Rakovina kůže - ilustrační foto

Pravděpodobnost vzniku nádoru podle odborníků zvyšuje opakované spálení kůže, protože účinek UV záření se v těle kumuluje. Prevencí je vyhıbat se pobytu na slunci v době nejintenzivnějšího svitu mezi 11:00 a 15:00. Dbát by se mělo také na ochranu pokožky krémem s ochrannım faktorem proti UV záření, zejména ve vysokıch horách či u moře je třeba vyšší ochrannı faktor. „Používat opalovací krém je potřeba už od dubna do října. Pro děti s ochrannım faktorem 30, u dospělıch 20, ale záleží na místě, kam lidé jedou,“ dodala Arenbergerová.