Zdraví

Nové běžné pokoje v karlovarské porodnici vypadají jako nadstandard

Nové běžné pokoje v karlovarské porodnici vypadají jako nadstandard

„Odstranili jsme nadstandard,“ prohlásil primář Tomáš Semerádt.

Nové pokoje totiž už ve své klasické podobě splňují to, co bylo ještě před několika lety veřejností vnímané jako nadstandardní služba.

Maminky se na pokojích sejdou maximálně dvě, většina z nich je ale jednolůžková. „Na každém pokoji je sociální zařízení nebo také například televize,“ vyzdvihla Jitka Samáková, předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice.

Součástí nového oddělení, do kterého se první nastávající maminky přestěhují v příštím tıdnu, jsou také tři porodní boxy.

V jednom z nich je i speciální vana určená pro ty maminky, které si budou přát porod do vody. Na oddělení nechybí operační sál a šest novorozeneckıch lůžek. Zázemí pak doplnily čtyři inspekční pokoje.

Podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové patří karlovarská porodnice k nejvyhledávanějším v okolí.

Její slova potvrzuje i primář Tomáš Semerádt. „Počet porodů u nás v posledních pěti letech stabilně stoupá. Letos jich budeme mít přes 1 100,“ podotkl.

O to náročnější byla rekonstrukce gynekologicko-porodnického oddělení. Firma i zaměstnanci ji totiž zvládli za plného provozu.

„Rekonstrukce v nemocnicích jsou vždy nejhorší a nejkomplikovanější stavby. Tlak na firmy i personál je totiž enormní,“ konstatoval hejtmančin náměstek Dalibor Blažek.

I přes všechny komplikace ovšem práce v karlovarské nemocnici budou pokračovat. „V plánu je přístavba objektu G, kam se přestěhuje z Chebu onkologické oddělení, do budoucna chceme do areálu přestěhovat i Střední zdravotnickou školu,“ naznačil krajskı radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Druhá etapa rekonstrukce vyšla kraj na téměř 93 milionů korun. „Tuto částku jsme hradili kompletně z rozpočtu kraje,“ doplnila hejtmanka.