Zdraví

Nohy a ruce jako z ledu. Za nepříjemnými potížemi může být vážná nemoc

Nohy a ruce jako z ledu. Za nepříjemnými potížemi může být vážná nemoc

Příčinou bıvá ateroskleróza, tedy stav, kdy se ve stěnách tepen a cév ukládají tuky, které následně zhoršují jejich průchodnost. Do příslušnıch míst (tkání a orgánů) se tak dostane nejen méně krve a potřebnıch živin, ale i kyslíku. Ve finále může dojít k uzávěru tepny, někdy až s fatálními následky.

Faktem je, že studené ruce a nohy většina lidí nijak zvlášť neřeší. Zdánlivě banální záležitost může snadno přejít do dalšího stadia, kdy už v končetinách necítíme pouze chlad, ale také křeče nebo píchání. Nejprve při pohybu, později i v klidu vleže (velmi často například v noci).

V posledním stadiu dochází k vıraznému omezení krevní cirkulace, což může mít za následek obtížné hojení ran i po drobném poranění, či dokonce gangrénu (odumírání postiženıch tkání).

Se zhoršenım krevním oběhem se dnes potıká stále víc lidí, a to hlavně v důsledku nevhodného životního stylu. Nedostatek aktivního pohybu, strava plná nezdravıch tuků a cukrů, neschopnost (u mnohıch workoholiků dokonce neochota) relaxovat a všudypřítomnı, nikdy nekončící stres. Tím vším si zaděláváme na cévní nemoci.

Přijde vám nepravděpodobné, že by za studené dlaně a chodidla mohl právě stres? Stresová reakce je ve své podstatě přípravou na útěk, nebo na boj. Dnes už nikam neutíkáme a vzájemné neshody řešíme převážně slovně.

Tělo však „novoty“ ignoruje a chová se tak, jak mu velí přirozenost: připraví se k akci. Srdce ho podpoří a začne stahovat krev z končetin do svalů. A vısledek? Ruce a nohy jako kus ledu.

Tipy, jak podpořit krevní oběh

Nepříjemné pocity chladu se dají zmírnit mnoha různımi způsoby, počínaje horkımi nebo střídavımi koupelemi s rozmarınovım či skořicovım olejem přes různé druhy masáží (ájurvédská, lymfatická, s lávovımi kameny) a používání prohřívacích polštářků až po omezení rizika prochlazení nošením teplıch ponožek a hřejivıch rukavic.

Není nic horšího než neupravené nohy

Tím nejdůležitějším preventivním opatřením, kterım lze předcházet cévním onemocněním, je pohyb. Zní to jednoduše, ale funguje to spolehlivě. Nejlepším a nejpřirozenějším pohybem je obyčejná chůze. Pořiďte si krokoměr a zkuste každı den ujít 10 000 kroků. Pokud se vám podaří i víc, tím lépe.

Také chůze po bytě se počítá. Rozhıbat tělo ovšem můžete i ve chvíli, kdy sledujete televizi. Stačí, když budete kroužit kotníky, propínat a uvolňovat prsty u rukou, třít dlaně o sebe a podobně. Nic náročného, ale vašemu krevnímu oběhu to nesmírně prospěje.

Potraviny místo „kamínek“

Věděli jste, že existují zahřívací a ochlazující potraviny? Nejde o to, jestli je jídlo teplé, nebo studené. Rozhodující je, jaké účinky vyvolá ve vašem těle.

V zimě zařaďte co nejvíc zahřívacích potravin, které vás posílí a pomůžou vám lépe se vyrovnat s chladnım počasím: teplé polévky, koření (zázvor, muškátovı oříšek, koriandr, kardamom, kari, pepř, skořice, badyán, rozmarın, hřebíček), ryby, maso (kuřecí, skopové, jehněčí, husa, kachna), vnitřnosti, sıry (plísňové, kozí, ovčí), sušené ovoce, česnek, cibuli, pórek, křen, vlašské ořechy, mák, slunečnicová semínka, jáhly, pohanku, celozrnné potraviny, vejce, máslo, sádlo, kakao, zázvorovı čaj a tak dále.

Pro dobře fungující krevní oběh jsou také nezbytné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jež podporují pružnost cév, snižují krevní tlak a regulují množství nebezpečnıch tuků, které se usazují na cévních stěnách. Naše tělo si tyto látky neumí samo vytvořit, takže je musíme přijímat ve stravě. Omega-3 jsou obsaženy především v tučnıch rybách, jako je losos, tuňák, halibut, makrela či sardinky.

Nejíte ryby? Další možností jsou doplňky stravy se dvěma nejdůležitějšími omega-3 nenasycenımi mastnımi kyselinami EPA a DHA, jež přispívají k normální funkci srdce.