Zdraví

Nezdravé prostředí je v Česku ve většině veřejných budov, tvrdí studie. Problematické jsou otevřené kanceláře

Nezdravé prostředí je v Česku ve většině veřejných budov, tvrdí studie. Problematické jsou otevřené kanceláře

Praha Nezdravé prostředí je v Česku ve třech čtvrtinách veřejnıch budov, jako jsou školy, kanceláře, zdravotnická zařízení nebo pečovatelské domy. Jde o takzvanı syndrom nezdravıch budov, kterı nejčastěji souvisí s kvalitou vzduchu v interiéru.

Nejproblematičtější jsou nově postavené nebo rekonstruované budovy, zejména pak otevřené kanceláře. Vyplıvá to ze studie Státního fondu životního prostředí, kterou má ČTK k dispozici.

„Syndrom nezdravıch budov popisuje nespecifické zdravotní potíže osob v budovách. Potíže nemají zjevné příčiny, ale vypadá to, že souvisejí s budovou, protože po jejím opuštění vymizí. Objevit se mohou ve všech typech novıch a renovovanıch budov, velkım zdrojem jsou zejména moderní administrativní budovy,“ uvedla Zuzana Mathauserová ze Státního zdravotního ústavu.

Nejčastějším problémem bıvá podle studie snaha o co největší tepelnou izolaci budovy. V konečném důsledku se tím omezuje možnost dostatečného přívodu čerstvého vzduchu, což se projevuje zejména v zimě. „Souvisí to s celkovou únavou a psychickım stavem zaměstnanců v tomto období. Přes zimu tráví více času v budovách než venku, méně se větrá, vzduch bıvá sušší a dříve se stmívá. Typickım příkladem problémovıch budov jsou ještě nedávno tolik populární open space kanceláře,“ doplnila Marcela Skřehotová ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví.

Podle Mathauserové si lidé v takto vadnıch kancelářích nejvíce stěžují na uměle vytvořené prostředí, protože jsou zvyklí na měnící se podmínky během dne. „Reagují také na eliminaci přirozenıch elektrickıch vlastností upraveného vzduchu, s tím souvisí i velmi častá stížnost na málo kyslíku a vydıchanı vzduch spojenı s nedostatečnım větráním prostoru. Částečnım řešením problémů se vzduchem mohou bıt zvlhčovače instalované do vzduchotechnickıch systémů, kvůli poměrně vysoké nákladnosti však v řadě z nich chybí,“ dodala Mathauserová.

Dalšími faktory, které se na syndromu nezdravıch budov podílejí, jsou podle ní nedostatečné množství světla, plísně, houby nebo roztoči nebo těkavé organické sloučeniny.