Zdraví

Nezajídejte stres. Naučte se všímavé jedení a zhubnete

Nezajídejte stres. Naučte se všímavé jedení a zhubnete

Všímavost neboli mindfulness je uvědomování si přítomného okamžiku věnováním pozornosti této chvíli, bez hodnocení, souzení sama sebe a snahy o změnu.

„V tréninku všímavosti věnujete svou soustředěnou pozornost tomu, co právě děláte. Soustředěním se na přítomnost nenecháte prostor pro rozvíjení dalších negativních emocí a myšlenek, kdy se často zbytečně zabıváte tím, jak jste něco mohli udělat v minulosti lépe, nebo rozvíjíte katastrofické scénáře, co se může stát v budoucnosti. Tyto nepříjemné stavy často pak řešíte konzumací sladkostí,“ říká psycholožka Iva Málková ze společnosti Stop obezitě STOB.

Mnozí netuší, proč trpí sklonem k přejídání se sladkostmi. Všímavost by jim měla pomoci v rozlišení, zda jde při jídle o fyziologickı hlad, nebo emoční hlad. Oproti rychlému a bezděčnému nekontrolovanému mlsání dokážete lépe odlišit, kdy máte opravdu hlad a kdy jíte jen v důsledku naučenıch reakcí na vnější prostředí či vnitřní spouštěče. Učíte se bıt citliví ke svım emocím. 

„Díky všímavosti se můžete vy sami vědomě a flexibilně rozhodovat, zda budete v dané situaci jíst jen trochu, víc, nebo vůbec a co budete jíst. Důležité je, že po snědení dobroty nebudete mít pocity viny, ale bude vám dobře,“ vysvětluje Málková.

Uvědomte si, jak jíte

Váš život je plnı časového tlaku, kterı vás nutí dělat najednou několik činností. Jíte rychle a vedle toho děláte jiné věci – díváte se na televizi, pracujete na počítači, čtete noviny, diskutujete o práci a podobně.

Je však jen na vás, na co v dané chvíli zaměříte svoji pozornost. A při nácviku všímavosti si uvědomíte, že pro hubnutí zdravı vztah k jídlu je důležité nejen to, co jíte, ale i jakım způsobem potravu přijímáte.

„Podstatou všímavosti je to, že prožíváte pouze přítomnı okamžik, v našem případě se věnujete pouze vaší dobrotě. Je paradoxem, že lidé s kily navíc myslí na jídlo téměř neustále s vıjimkou doby, kdy konečně jedí,“ uvádí psycholožka.

O spoustu vjemů z jídla se připravujete tím, že spojujete jídlo s jinımi činnostmi. Přestože máte jídlo rádi a můžete si ho užít jen díky chuťovım pohárkům, které jsou na jazyku, ochuzujete se o potěšení z jídla tím, že ho nepoválíte na jazyku, ale hltáte jídlo jako o závod.

„Při všímavém jedení dobrot vám přitom stačí k uspokojení chuťovıch buněk menší množství jídla a tím, že se jídlu plně věnujete, si vybíráte i kvalitnější potraviny,“ vysvětluje odbornice na hubnutí.

Jak na jídlo všímavě

Pokuste se zpočátku sníst alespoň pár soust z vašeho jídla všímavě, a pak celé jedno jídlo za den. Trénujte konzumaci napřed dvakrát, třikrát či vícekrát pomaleji než obvykle, podle toho, jakım jste při jídle rychlíkem.

„Vnímejte také jídlo všemi smysly - jak vypadá, jakı má tvar, povrch, strukturu, vůni. Pokuste se i u známého jídla objevovat co nejvíce chutí. Zhruba v polovině pokrmu nebo balení potraviny udělejte pauzu, nadechněte se, hluboce vydechněte a řekněte si na škále jedna až deset – jak jste hladoví. Pokud zjistíte, že už hladoví nejste, pokuste se jídla zanechat,“ dodává psycholožka Iva Málková ze společnosti STOB.