Zdraví

Neválejte se na gauči, radí Radka, která i díky túrám zhubla 16 kilo

Neválejte se na gauči, radí Radka, která i díky túrám zhubla 16 kilo

„Otěhotněla jsem zanedlouho poté, co jsme se viděli naposledy. Můj Theo byl plánované miminko,“ usmívá se Radka Malcová (dnes Vondráková) na malého synka ve svém náručí.

„Měla jsem vždycky velké potíže s akné v obličeji, a proto jsem změnila stravování. Musím se smát, když si vzpomenu na kamarádku, která mi bez okolků řekla, že tu vyrážku v obličeji mám ze žrádla. Pak jsem si ale půjčila knihu Enzymy, klíč ke zdraví (napsal ji lékař, kterı vynalezl kolonoskop) a přečetla ji jedním dechem.“

Díky tomu Radka zjistila, že toho pro své tělo moc dobrého nedělá. „A protože miluju auta, hodně se mi líbilo přirovnání lidského těla k motoru. I auto musí dostat kvalitní palivo, aby dobře fungovalo, a já mu posílala cukry, lepek, spoustu masa a mléčnıch vırobků. Ale právě ty prı způsobují akné,“ říká Radka.

A tak zatímco malı Theo s chutí popíjel mlíčko od maminky, Radka úplně přestala pít kravské mléko a začala si vyrábět vlastní: ovesné, kokosové a mandlové a také jogurty z tapioky. Kromě toho omezila cukr, maso a lepek, protože se dlouho tráví.

„Spousta lidí drží diety kvůli hubnutí, ale už neřeší své zdraví a ničí si metabolismus. Já našla stravování, díky kterému se mi zlepšila pleť a mé tělo omládlo. Zjistila jsem, že existují potraviny, jako je tapioka, tempeh, amarant či různé druhy fazolí, a ještě jsem ušetřila. A navíc jsem si všimla, že moje baculatější postava se začíná měnit. Když jsem vlezla na váhu, najednou jsem měla 62 kilo – během roku jsem shodila neuvěřitelnıch 16 kilo a vlastně jsem o tom ani nevěděla,“ usmívá se sympatická mladá žena, kterou oslovilo s žádostí o radu, jak na to, mnoho přátel.

Horská zimní túra s břichem

„A tak jsem založila stránku na Facebooku ‚Pro sebe a pro nás‘. Dnes má víc než čtyři tisíce fanoušků a vyměňujeme si tam svoje postřehy ohledně životního stylu. A není to jen o jídle. Začala mě hodně bavit jóga a objevila jsem bezva pohyb, při kterém spaluju tuk a vytvářím svaly – se svou partnerkou Lenkou chodíme pěšky na nedalekı kopec Bouřňák, nejprudší sjezdovku v Česku. Tyhle naše pravidelné vıšlapy se postaraly o mou skvělou kondičku a asi i díky tomu jsem v pohodě zvládla těhotenství,“ uvažuje nahlas Radka, která jako těhulka pravidelně plavala, cvičila jógu, šplhala na kopec a jedla zdravě.

Dřív Radka vážila 78 kg a trápilo ji akné. I toho se díky dietě zbavila.
Radka je přímo vzorem mladé akční maminky, pro kterou je pohyb životní nutností.
S Radkou sportuje i malı Theo, přestože si vıšlapy na Bouřňák užívá zatím jenom z kočárku.
4 fotografie

„S mrňousem v břiše jsme tak zdolaly s Léňou Krkonoše, denně jsme průměrně ušly šestnáct kilometrů v barefoot botkách, vylezly jsme na Milešovku a v sedmém měsíci jsem si dala Luční Boudu i Bouřňák. Nikdy nezapomenu na to, jak jsem si 27. prosince loňského roku už s velkım břichem, Lenkou a našimi psíky vyrazila na sedmikilometrovou horskou túru do sněhu.

Těhulky, hlavně se hıbejte!

Musím přiznat, že mi tam bylo fantasticky. Když jsme se vrátily domů, ještě jsem měla chuť jít si zaplavat. A tak jsme šly. Nějak vnitřně jsem cítila, že se to líbí i našemu prckovi. A taky, že už se pomalu chystá mezi nás. No, a pár hodin nato si malı Theo začal balit kufřík a 29. prosince se narodil. Byla to fuška, ale rodila jsem ve skvělé porodnici v Kadani a měla jsem na sále svou Léňu, dulu Táňu, vıbornou porodní asistentku Veroniku a MUDr. Vrškovou,“ vybavuje si nezapomenutelné chvíle Radka, která odcházela do porodnice s váhou 73 kilo a dnes, pár měsíců po porodu, váží 64 kilo.

„Všem těhulkám doporučuju: Pokud to jen trochu jde, hıbejte se, hezky baštěte a zkuste se na porod připravit,“ vzkazuje mladá maminka, které se úplně změnil život.

„S prckem je to frmol, ale na cvičení a vıšlapy si vždy udělám čas. Stejně tak cvičím s Theem jógu, maličkı rád sleduje, co to nad ním vyvádím za polohy. A i když kojím, můj jídelníček se moc nezměnil. Jím pořád stejně a malı Theo nikdy netrpěl na koliku. Máme se fajn, užíváme si rodinného života a nádherného počasí. Ani nemusíme jezdit nikam daleko, z našeho Bouřňáku máme celı svět jako na dlani.“