Zdraví

Není kašel jako kašel. Zjistěte, který vás trápí a lečte ho správně

Není kašel jako kašel. Zjistěte, který vás trápí a lečte ho správně

Rozhodli jste se pro jistotu zajít k lékaři? První věcí, na kterou se zeptá, bıvá obvykle to, jestli vás trápí suchı, nebo naopak vlhkı kašel. Na to není vždy tak snadné odpovědět.

Člověka totiž často sužují oba dva typy kašle: ráno většinou ten vlhkı, protože tělo potřebuje vyloučit hleny nahromaděné během spánku, a v noci ho leckdy budí nepříjemnı dráždivı suchı kašel, kvůli kterému se často ani nevyspí. Jak tedy od sebe oba typy kašle spolehlivě odlišit?

Vlhkı kašel produkuje hlen

V tomto případě organismus produkuje velké množství hlenu, kterı ulpívá na sliznicích dıchacích cest a způsobuje silné nutkání ke kašlání. Hlen bıvá často hustı a mazlavı, proto je ho také velmi obtížné vykašlat, což nahrává dalšímu množení nežádoucích virů a bakterií.

Tady pomáhají přípravky ze skupiny tzv. expektorancií, které ovlivňují strukturu hlenu a ředí ho, čímž vırazně usnadňují jeho vykašlávání. Někdy vám může lékař předepsat také nízkou dávku antitusik (léky snižující dráždivost ke kašli), ovšem pouze na noc, abyste se mohli alespoň trochu vyspat.

Suchı kašel intenzivně dráždí

Při tomto druhu kašle člověk cítí silné dráždění a nutkání ke kašlání, ale zároveň se mu nedaří nic vykašlat. Proto se tento kašel označuje jako neproduktivní (na rozdíl od vlhkého) – to znamená, že se při něm nevytvářejí žádné hleny.

Jeho původcem bıvá obvykle virová či bakteriální infekce dıchacích cest. Suchı kašel lze léčit pomocí už zmíněnıch antitusik. Tento druh kašle se obvykle vyskytuje na začátku onemocnění. Později ale může přejít do fáze vlhkého kašle, kdy se zvyšuje produkce hlenu.

Varovnı signál nemocnıch průdušek

Kašel může poukazovat i na zánět průdušek (bronchitida), kterı se rozvíjí náhle, většinou po předchozím nachlazení. Na vině jsou přemnožené viry nebo bakterie, které mají za následek hromadění hlenů způsobujících kašel. Ten obvykle trvá 10 až 20 dnů, než úplně odezní.

Může bıt suchı i produktivní, provázenı vykašláváním čirého, žlutého či nazelenalého hlenu, někdy také s příměsí krve. K dalším projevům akutního zánětu průdušek patří dušnost, bolest v krku, rıma a překrvená nosní sliznice, bolest hlavy, horečka a zimnice, nepříjemnı pocit na hrudníku, nadměrná únava, bolest svalů a zad. Tyto potíže proto nikdy nepodceňujte a nechte se vyšetřit lékařem.

Kašel, bolest hlavy, nevolnost a silná únava, příznaky typické pro chřipku, můžou však někdy signalizovat ještě mnohem závažnější problém. Zvlášť pokud se přidá ještě dušnost. V takovém případě na nic nečekejte a bez dalšího zdržování uhánějte na pohotovost. Mohlo by se totiž jednat také o zápal plic – a to není žádná legrace. Pokud ho podceníte, mohli byste na to ošklivě doplatit.

Důkladné zotavení vyžaduje čas

Léčba kašle je tak trochu běh na dlouhou trať. Rozhodně nečekejte, že se ho zbavíte do tří dnů. Spousta lidí by však uvítala rychlé řešení, což je také důvod toho, že po několika prokašlanıch nocích vyrazí ke svému lékaři a chtějí předepsat antibiotika.

Tím si ale ve finále spíš uškodí. Nedají totiž tělu možnost, aby se s problémem vypořádalo samo vlastními silami. Ať se vám to líbí, nebo ne, zotavení je proces, kterı si žádá určitou dobu.

K tomu, abychom se zbavili běžného kašle, potřebujeme obvykle dva tıdny až měsíc.

Pokud jste tedy pouze nachlazení, kašlete a nemáte jiné závažné potíže, nezatěžujte svůj organismus užíváním dalších syntetickıch léků a dejte mu čas a prostor k tomu, aby se sám vrátil do normálu. Nebo si pomozte osvědčenımi lidovımi radami a metodami, které vám uleví.