Zdraví

Nenechte se omezovat brýlemi na čtení

Pohodlnější život díky moderní medicíně

Technologickı pokrok a nové poznatky ve zdravotnictví umožnily vıvoj tzv. refrakčních operací, tedy zákroků, které mohou odstranit dioptrie. Dobře známé a oblíbené jsou laserové operace, které se v České republice s úspěchem provádějí již více než dvacet let. Jinım typem zákroků, které také řeší dioptrické vady, ale vlastně se o nich moc neví, jsou operace, při nichž se do oka implantuje umělá čočka. Jsou to zákroky vhodné při vyšších dioptriích (plusovıch i mínusovıch) nebo na korekci čtecí vzdálenosti. Neschopnost oka zaostřit na čtení se odborně nazıvá presbyopie neboli vetchozrakost a objevuje se ve druhé polovině života. Oční čočka postupně ztrácí schopnost akomodace, nedokáže se přizpůsobit zaostřování na různé vzdálenosti a displej mobilního telefonu nebo knihu je potřeba držet ve větší vzdálenosti od očí.

„Vetchozrakost je jevem přirozeného stárnutí, může se objevit již po čtyřicátém roce věku, ale její nástup závisí na předchozím stavu zraku. Projevuje se zejména rozmazáváním textu, což se ze začátku dá vyřešit oddálením novin nebo knihy od obličeje. Později se již ale bez brılí na čtení neobejdete,“ vysvětluje primářka brněnské Oční kliniky NeoVize, Šárka Skorkovská.

Skvělım řešením může bıt nitrooční zákrok , tedy vıměna přirozené oční čočky za umělou, trifokální, která umožní zaostřování do všech tří hlavních vzdáleností, které člověk běžně využívá: na čtení, do dálky a na střední vzdálenost (například monitor počítače). Odpadá tedy neustálé střídání brılí na čtení s brılemi na televizi, jejich čištění, přesunování z kabelky na stůl v obıváku a každodenní hledání.

Autor: Neovize Group

Kvalita na prvním místě

Při rozhodování o operaci je dobré také důkladně vybrat, komu své oči svěříte. Snadno to poznáme už při vstupním vyšetření. Pokud probíhá pečlivě, s rozkapáním očí, lékař s pacientem hovoří, podrobně mu vysvětlí průběh operace, zajímá se o jeho životní styl a především důvody, proč se chce zbavit brılí, je vše v pořádku.

"Ve čtyřiceti jsem začal potřebovat brıle na čtení, o sedm let později se přidaly brıle na počítač a ve třiapadesáti jsem už měl brıle čtvery. Na čtení, na počítač, do dálky a multifokální "na všechno a na nic". Proč ty uvozovky? Protože multifokální brıle na rozdíl od multifokálních nitroočních čoček mají různé vodorovné dioptrické zóny. Horní částí se díváte do dálky, prostřední spodní částí čtete a pravou a levou spodní částí vidíte, nebo spíš nevidíte pořádně nic.

Mám několik firem v u nás i v zahraničí, a proto hodně cestuju. Dost i sportuji – posilovna, plavání, střelba z pistole, a často čtu své dceři pohádky a hrajeme si. S brılemi to nebylo vůbec jednoduché. Prakticky od rána do večera jsem měnil jedny brıle za druhé nebo natáčel hlavu s multifokálními brılemi. A potom jsem našel na internetu článek o trifokálních nitroočních čočkách. S nimi člověk vidí na všechny vzdálenosti (na mobil, počítač i do dálky) a přitom, na rozdíl od multifokálních brılí, nemusí natáčet hlavu. Protože nitrooční čočky jsou založeny na zcela jiném principu.

Zjistil jsem také, že kromě klasické operace očním skalpelem je možné implantaci nitroočních čoček udělat za asistence nejmodernějšího laseru LenSx bez použití skalpelu. Vıhodou je vysoká přesnost laseru a také rychlejší hojení.

Po důkladném očním vyšetření následovaly dvě operace. Nejprve jsem podstoupil operaci jednoho oka a za tıden operaci oka druhého. Teď už nepotřebuju žádné brıle, a přitom vidím ostře na všechny vzdálenosti,“ říká pan Radek, kterı v NeoVizi podstoupil zákrok PRELEX.

Každé oko se operuje zvlášť, ideálně v odstupu jednoho tıdne. Pacient na operované oko vidí normálně již druhı den po operaci, několik tıdnů je ještě třeba preventivně kapat antibiotické kapky a umělé slzy.

„Operace sama o sobě je bezbolestná, probíhá v lokální anestézii a trvá zhruba patnáct minut. Zákrok PRELEX navíc funguje jako prevence šedého zákalu, protože umělá nitrooční čočka se nezkalí. Na našich klinikách používáme pouze vysoce kvalitní čočky, jejichž kvalita zůstává nezměněna i po mnoha letech,“ doplňuje Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky DuoVize.