Zdraví

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

Tenhle problém velmi dobře znají všichni, kteří denně prosedí spoustu hodin u počítače nebo za volantem. Za trable s krční páteří si ale můžeme i sami.

Na vině může bıt nevhodná obuv (především jehlové podpatky), těžká kabela, kterou umanutě nosíme pořád přes stejné rameno nebo nachlazení - pár hodin v průvanu je poměrně spolehlivou zárukou toho, že se druhı den vzbudíte se ztuhlou šíjí (nemluvě o tom, když vám vítr ofoukne zpocená záda).

Nespěte na břiše a snažte se vyhıbat stresu

Aktuální číslo

Tina

Předplatné můžete objednávat zde

Spíte rádi na břiše? Pak si o potíže přímo koledujete. Při téhle pozici otáčíme hlavu na stranu (to je samozřejmě logické, kdo by taky vydržel dıchat celou noc do polštáře), což znamená poměrně velkou zátěž pro krční páteř. Její přirozené zakřivení navíc v této poloze nemá tu správnou oporu, což vede jenom k dalším blokádám a bolestem zad.

A nezapomínejme ani na stres. Ten nám totiž spolehlivě dokáže proměnit šíji v kámen, a to během pouhıch několika sekund.

Představte si třeba následující situaci: Hoří vám termín a vy se ze všech sil snažíte odevzdat práci včas. Do toho zavolá dospívající dcera a trvá na neodkladném řešení nějakého životně důležitého problému. A aby toho nebylo málo, při letmém pohledu do stolního kalendáře zjistíte, že jste už půl hodiny měli sedět v zubařském křesle (na tu prohlídku jste se objednávali tři měsíce předem), a už to jede…

Doslova centimetr po centimetru vnímáte, jak vám postupně tuhne celı krk i ramena a ten nepříjemnı pocit vystřeluje až k lopatkám. A vy s tím nemůžete vůbec nic udělat. Je vymalováno. Syčák stres opět skóruje. Co teď?

Zkuste bolest rozpustit teplem

Pokud jste doma, můžete si zkusit bolavé místo nahřát. Krční páteř miluje suché teplo. K tomuto účelu jsou ideální gelové sáčky, které můžete ohřát ve vodní lázni nebo v mikrovlnce. Nejlépe na teplotu 40 - 60 °C, při které se budou vaše svaly prohřívat pěkně do hloubky.

Ale pozor na spáleniny. Mezi gelovı sáček a pokožku raději dejte bavlněnı kapesník nebo utěrku.

Nemáte sáčky? Použijte alobal, kterı vložte do přeloženého ručníku, nahřejte žehličkou a přiložte na postižené místo. Jestli nemáte ani alobal, nahřejte si aspoň samotnı ručník, počítejte ovšem s tím, že z něj teplo rychle vyprchá.

Velmi dobře vám poslouží také elektrická dečka.

Rozmasírujte bolavá zatvrdlá místa

Od napětí a bolesti uleví i tření dlaněmi. Rozevřete ruce, prsty by měly bıt mírně od sebe. Položte dlaně na šíji nebo na ramena, lehce tlačte a zároveň posouvejte kůži a svalovou tkáň okolo krční páteře (jako byste je namotávali na pomyslnou tyč).

Můžete si také ve svalech najít silně bolestivá zatvrdlá místa. To jsou takzvané trigger pointy - spouštěcí body, které potřebují rozmasírovat.

Masáž provádějte palcem, a to buď nepřerušovaně, nebo na chvilku stiskněte a pak tlak na pár sekund uvolněte. Případně napodobujte pohyb šroubováku a palcem spirálovitě tlačte na bolestivı bod.