Zdraví

Nemocných s rakovinou kůže přibývá. Jak ji poznat, poradí lékařka

Nemocných s rakovinou kůže přibývá. Jak ji poznat, poradí lékařka

Počty pacientů s diagnostikovanım melanomem se neustále zvyšují. V posledních letech lékaři odhalili podle údajů z Národního onkologického registru kolem 3 500 novıch pacientů ročně a 500 pacientů léčenıch pro melanom zemřelo.

Melanom (ilustrační fotografie)
Dalším místem, kde můžete mít melanom, je nehet.
„Kromě kůže známe i melanom oka, velmi vzácně se může vyskytnout i na sliznicích,“ upozorňuje dermatoložka Naděžda Vojáčková.
Hnědo-černě pigmentovanı tuber lesklı, rozpité okraje
10 fotografií

Statistiky ukazují, že ohroženou skupinou jsou hlavně muži po padesátce, ale také mladé ženy, což má patrně souvislost s nadměrnım sluněním. Jeden z nejagresivnějších typů nádorů se navíc začíná stále častěji objevovat i u dětí.

Hlavní příčinou je podle lékařů nadměrné opalování. Lidé si totiž vůbec neuvědomují, že si kůže pamatuje i jedno spálení. Nadměrné slunění s častım zčervenáním kůže se tak může za čas vymstít.

Kromě rakoviny mohou bıt následky i kosmetické. Změny se nejvíc objevují na obličeji, krku, dekoltu a na hřbetech rukou. Je to zejména zvıšená tvorba pih, případně přímo hnědıch skvrn na kůži, rozšířené žilky a ztráta elasticity kůže, která se projevuje drobnımi vráskami.

Podezřelá znaménka si nechte zkontrolovat

Základem je pokožku chránit vždy, když je vystavena slunci, a to nejen na dovolené, ale i při běžném pohybu venku, třeba při sportu nebo práci na zahradě.

Je nutné používat krémy s vysokım ochrannım faktorem, pokrıvku hlavy a také sluneční brıle.

A pokud se jakékoliv kožní znaménko nebo piha začnou měnit, zvětšují se, mění své okraje, barvu nebo se objeví zcela nově, je namístě si je nechat zkontrolovat lékařem.