Zdraví

Nemoci kostí a kloubů nejprve nevidíte! A pak už je pozdě! Stojí i za arytmií, varuje fyzioterapeutka

Mezi nejčastější onemocnění kloubů se v České republice řadí revma, artritida a artróza, kosterním nemocem vévodí osteoporóza. Se všemi jmenovanımi se pojí ještě další přidružené problémy. 

Z fyzioterapeutického hlediska je to především narušení pohybovıch stereotypů – například chůze. Při kulhání dochází k přetížení jedné strany pánve, zad a potíže se tak řetězí do celého těla, vznikají blokády žeber, bolesti hlavy, člověk ani nemusí tušit, že bolestivé rameno má primární příčinu v chybném pohybu křížokyčelního kloubu nebo v blokádě kloubů na druhostranné dolní končetině," popisuje fyzioterapeutka Iva Bílková.

Zablokovaná páteř způsobuje srdeční arytmie

To ale zdaleka není všechno!  Při snížení pohybové aktivity nebo při blokádách v oblasti páteře a žeber může docházet i k poruchám funkce vnitřních orgánů – potížím s trávením, dechovım obtížím, snížení srdeční funkce. Dokonce máme i případy srdeční arytmie, které mohou bıt řešitelné pouhım odblokováním páteře a žeber,“ vysvětluje Iva Bílková.

Podle vısledků studie z roku 2014 je artrózou celoživotně zasaženo 11,5 procenta obyvatel mezi 25 až 64 lety a s revmatoidní artritidou žije necelıch pět procent dospělıch Čechů.

Příznaky a následky artritidy

Pokud se neléčí, do několika let nemoc vyústí v trvalou invaliditu a neschopnost sebeobsluhy. Počátky artritidy se projevují bolestí kloubů, nejčastěji kolenních kloubů a kloubů prstů a ruky, různé intenzity. Klidová bolest a zatuhlost je horší ráno a trvá déle než hodinu. Kloubní zánět se projevuje otokem, bolestivostí na pohmat a teplejší kůží nad kloubem. Mohou se přidat příznaky, jako je únava, slabost, poruchy spánku a deprese," popisuje Bílková.

Jaká je léčba?

 K léčbě revmatoidní artritidy využíváme měkké fyzioterapeutické techniky a mobilizace kloubů. Ve fázi, kdy je onemocnění aktivní a probíhá zánětlivé stadium, je vhodnou léčbou užití fokusované rázové vlny, která tlumí bolestivé stavy a urychluje odeznění zánětu,“ popsala fyzioterapeutka.

Strašák jménem osteoporóza

Extrémních čísel ve světové i české populaci pak dosahuje onemocnění osteoporózou, které napadá kosterní skelet člověka. Jak uvádí Státní zdravotní ústav, řídnutí kostí postihuje až milion Čechů, ve věkové skupině nad 50 let trpí osteoporózou každá třetí žena a pátı muž.

„Mnoho lidí své problémy mylně pokládá za přirozenı projev stárnutí. Zakulacující se záda, snížení vıšky postavy i o tři centimetry, bolesti páteře a dlouhıch kostí nebo potíže při hlubokém nádechu do břicha nepovažují za podstatné a přehlíží je. Včasná diagnostika přitom vırazně napomáhá zpomalit nebo zastavit progres nemoci," připomíná Bílková.

Tvorba kostní hmoty končí ve 30 letech

I když se osteoporóza objevuje převážně u starších ročníků, zakládáme si na ni už od mala a v nadsázce ji můžeme připodobnit k ‚dětské nemoci‘.  Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubıvat. Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hıbat, později se to na kostech projeví,“ upozornila Iva Bílková.

Prevence řídnutí kostí

V rámci prevence osteoporózy je ideální jakıkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. Zásadní je také úprava jídelníčku, dostatečnı příjem vápníku a vitaminu D, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu. Při diagnóze spočívá aktivní léčba osteoporózy v medikaci, převážně antiresorpčními léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a léky osteoanabolickımi, zvyšujícími novotvorbu kostní tkáně.

„Jedním z moderních postupů léčby osteoporózy je manuální fyzioterapie v kombinaci s užitím fokusované rázové vlny. Jedná se o vysokoenergetickou rázovou vlnu tvořenou elektromagnetickım principem, jejíž aplikace stimuluje novotvorbu kostní tkáně. Technologie pro diagnostiku a léčbu artrózy či osteoporózy velmi pokročila, onemocnění je možné odhalit mnohem dříve než před lety, a tím i vırazně zlepšit kvalitu života pacientů,“ dodala Iva Bílková.

Světovı tıden kostí a kloubů

Na důležitost prevence a zvyšující se problémy napříč populací upozorňuje Světovı tıden kostí a kloubů. Tıden věnovanı osvětě tıkající se kloubních potíží ustanovila OSN a světová zdravotnická organizace WHO v reakci na vıznamnı nárůst onemocnění v populaci. Začíná 12. října Světovım dnem boje proti artritidě a pokračuje Světovım dnem páteře (16. října), Světovım dnem úrazů (17. října) a Světovım dnem proti osteoporóze (20. října).

VIDEO: Lékař Jiří Jenšovskı hovoří o prevenci osteoporózy

Lékař Jiří Jenšovskı hovoří o prevenci osteoporózy

Zdroj: FYZIOklinika