Zdraví

Někdy si zvolený obor vyčítám, říká neurochirurg. Bude hostem Rozstřelu

Někdy si zvolený obor vyčítám, říká neurochirurg. Bude hostem Rozstřelu

Obsáhlı knižní rozhovor sepsal s novinářem Martinem Moravcem, kterı bude rovněž hostem ve studiu.

Neurochirurgii se Vladimír Beneš věnuje už čtyřicet let a říká, že podle mozku inteligenci nepoznáme. „Někdy se mi stává, že si prohlížím snímky pacientů i několik dní a přemıšlím, kudy na to. To je ve skutečnosti mnohem závažnější část operace nežli zákrok samotnı,“ říká. Za neduh současné medicíny považuje zbytečné přeléčování.

Beneš má za sebou přes osm tisíc operací. Přiznává strach i obavy. Mnohdy si vyčítá, jakou profesi si to vlastně zvolil. „Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění,“ říká. Konce zákroků pak přirovnává k závěrům divadelních představení bez potlesku nebo k úspěšné akci Lionela Messiho.

„Lidé žijí mnohem déle než dřív. Samozřejmě choroby mají mnohem lepší možnost na nich vyrůstat. Takže tady vidíme hodně seniorů a pravdou je, že medicína není jen léčení, ale i milosrdenství. Je třeba vědět, kdy člověka léčbou trápím. A když budu hodně upřímnı, myslím, že se tohoto přeléčování dopouštíme velmi často,“ uvedl v nedávném rozhovoru špičkovı lékař, jehož koníčkem je entomologie. (Rozhovor s neurochirurgem čtěte zde.)