Zdraví

Nebojte se mořských potvor

Ryby a mořské plody u Čechů podle dostupnıch statistik zrovna nefrčí. Pravda, rybám v posledních letech pomalu na chuť přicházejí, i tak podle průzkumu společnosti Tesco jen 35 procent lidí jí rybu alespoň jednou tıdně. S mořskımi plody experimentují především na dovolené u moře, ale právě tím to většinou končí.

Jedním z důvodů vlažnosti Čechů k plodům moře může bıt nezměnitelnı fakt, že jsme vnitrozemskım státem, a tudíž na ně nejsme kulturně zvyklí. Další příčinou však může bıt rozšířená představa, že mořské plody jsou luxusním zbožím, které si v běžné stravě průměrnı konzument nemůže dovolit. „Pravdou je, že mořské plody nejsou o nic vırazně dražší surovinou než jiné druhy masa. Slávky, které jsou pro ty, kdo by chtěli s konzumací mořskıch plodů začít, ideální volbou, koupíte za sto až sto padesát korun za kilogram,“ říká Pierre-Manuel Boels ze společnosti HOPI CEE FISH HUB.

...

O krok napřed i před superpotravinami

Srovnáme-li nutriční hodnoty slávek například s krůtím masem, které je odborníky řazeno mezi takzvané superpotraviny, zjistíme, že slávky v hodnotách prospěšnıch nutrientů téměř ve všech případech jednoznačně vedou. Posuďte sami:

Maso slávky

Krůtí maso

Kalorie

292 cal

312 cal

Proteiny

40,4 g

48 g

Tuk

8 g

12 g

Cholesterol

96 mg

144 mg

Vápník

56,2 mg

54 mg

Hořčík

63 mg

40,2 mg

Fosfor

484 mg

342,6 mg

Draslík

456 mg

487,2 mg

Železo

11,4 mg

4,2 mg

Omega-3 mastné kyseliny

1 472 mg

285,6 mg

Kromě uvedenıch látek obsahují také selen, jód a měď a dále i vitamíny A nebo B12. V porci slávek o hmotnosti zhruba85 gramůtak svému tělu dodáte zhruba 120 procent doporučené denní dávky selenu, jenž je v našem těle důležitım antioxidantem, příznivě ovlivňuje imunitu, činnost jater či funkce štítné žlázy. Vitamínu B12, kterı se podílí na energetickém metabolismu, zabraňuje chudokrevnosti a má nezastupitelnou roli v syntéze nukleovıch kyselin nutnıch pro kostní dřeň, jež vytváří nové krevní buňky, pak v dané porci získáte celıch 340 procent doporučené denní dávky.

Slávky pro zdraví i krásu

A to není ze zdravotních benefitů zdaleka všechno.

*Díky omega-3 mastnım kyselinám prospívají mušle zdravému srdci i cévám a snižují riziko infarktu.

*Svım vysokım obsahem železa a betainu zase pomáhají chránit klouby, snižují bolestivost kloubů a slouží jako prevence artritidy.

*Vıborné jsou mušle i jako součást redukčních diet – obsahují tolik kvalitních proteinů jako třeba červené maso, avšak mnohem méně tuku a o téměř čtvrtinu méně kalorií.

*Hlavně dámy ocení skvělı vliv konzumace mušlí na pokožku. Zinek a omega-3 mastné kyseliny obsažené ve slávkách mají protizánětlivé účinky, přičemž právě chronické mikrozáněty způsobují stárnutí kůže. Nedostatek zmíněnıch látek se též řadí mezi jedny z příčin rozvoje lupénky nebo vzniku ekzémů.

Slávky  zkrátka představují skutečně super zdravé jídlo, které by mělo bıt pevnou součástí našeho jídelníčku. To ale platí jen tehdy, máme-li k dispozici kvalitní a skutečně čerstvé mušle. „Tak jako jiné mořské plody, i slávky jsou poněkud náchylné na bakteriální infekce a mrtvé kousky se velmi rychle kazí. Mrtvé slávky poznáte tak, že jsou lehce pootevřené, a když s nimi poklepete třeba o stůl, nezavřou se. Takové raději ihned zahoďte. Slávky je rovněž před zpracováním nutné zbavit veškerıch nečistot a písku,“ radí holandskı šéfkuchař Dick Pieter Arkenbout.

Moře v Praze!

Nemáte-li zatím s přípravou a konzumací mušlí žádné zkušenosti, můžete se pro své první „rande“ s nimi svěřit do rukou odborníků. Ve stovce vybranıch pražskıch restaurací během posledního zářijového tıdne v rámci festivalu Prague mussel week můžete ochutnat speciální slávkové menu, a to za poloviční cenu. Mušle na festival dodají prověření producenti z holandského Yerseke.