Zdraví

Nebezpečná dehydratace: Zápach z úst a 4 další varovné příznaky, že se týká i vás!

Jedním z projevů nedostatku vody v těle je hustější krev, která obtížně cirkuluje. „Je důležité, aby malé děti a senioři, kteří necítí žízeň, dodržovali správnı pitnı režim. To je nejlepší prevencí trombů a následnıch mrtvic. Dehydratace může vést i ke snížení vıkonnosti, poruchám soustředění, bolesti hlavy či únavě,“ vypočítává vıživová poradkyně Věra Burešová s tím, že je potřeba vypít v těchto dnech minimálně 3 litry tekutin.

Jak poznáte, že vám chybí voda?

Dehydratovaná pokožka

Celkově se jedná o stav, kdy je pleť mdlá, ztrácí pružnost a nepříjemně pne. „Nedostatek vody v pokožce může způsobit svědění nebo vznik šupinek. Když pleť ztrácí vláčnost, produkuje více mazu. Snaží se vytvořit bariéru, která zabrání ztrátě vody. Tak vznikají suchá místa s mastnou vrstvičkou,“ říká Lucie Šuchová z Oriflame.

Zápach z úst

Zanedbávání pitného režimu se může projevit i zápachem z úst. Nedostatkem tekutin dojde ke snížení slinění v ústech. Sliny totiž mají důležité antibakteriální vlastnosti a při jejich nedostatku se množí bakterie, které způsobují právě onen nepříjemnı zápach.

Bolest hlavy

Nejčastějším příznakem, se kterım má zkušenost snad každı, je bolest hlavy. Nedostatek tekutin ovlivňuje hladinu serotoninu v těle a z jeho nedostatku pak vzniká ona bolest.

Špatná nálada

Na podrážděnost a nervozitu může pomoci pouhá sklenice vody. Neurologické účinky dehydratace se mohou projevit právě jako mrzutost a podrážděnost. Nedostatek vody způsobuje i únavu, zhoršuje soustředění, vyvolává úzkost a napětí.

Chuť na sladké

Pokud zanedbáváte pitnı režim, šance, že sladkostem neodoláte, se zvyšují. Dehydratace je snadno zaměnitelná za pocit hladu, kterı se projeví především právě chutí na sladké.

Jak na pestrı pitnı režim?

Posilující koktejl z červené řepy

Potřebujete: 􀂓 1 červenou řepu 􀂓 2 jablka 􀂓 4 mrkve 􀂓 asi 1 cm zázvoru 􀂓 celerovou nať na ozdobení.

Postup: Ovoce a zeleninu očistěte, dejte do odšťavňovače a prolisujte. Ozdobte celerovou natí.

Zeleninové šťávy na podporu funkce jater

Potřebujete: Karotková (􀂓 500 g karotky)

Karotka, červená řepa a okurka (􀂓 300 g karotky 􀂓 100 g červené řepy 􀂓 100 g okurky)

Karotka a špenát (􀂓 300 g karotky􀂓 200 g špenátu)

Postup: Všechny ingredience dejte do mixéru nebo do odšťavnovače. Záleží, zda chcete mít jen šťávu, nebo hustší nápoj. Zeleninové šťávy můžete zakápnout kvalitním olejem, díky čemuž tělo dokáže lépe využít vitaminy rozpustné v tucích.

Melounové smoothie

Potřebujete: 􀂓 2 šálky nakrájeného melounu bez semínek 􀂓 šálek mraženıch a lehce povolenıch jahod 􀂓 půl šálku bílého jogurtu do 3 % tuku nebo kefíru.

Postup: Do mixéru dejte nakrájenı meloun, přidejte šálek mraženıch jahod a asi půl šálku jogurtu nebo kefíru.

VIDEO: Záchranářka o vedrech: Děti a senioři mají posunutı práh žízně, pít by měli často.

Záchranářka o vedrech: Děti a senioři mají posunutı práh žízně, pít by měli často