Zdraví

Nebezpečí v ústech, která byste nečekali. Zeptejte se online lékaře

Nebezpečí v ústech, která byste nečekali. Zeptejte se online lékaře

Nebezpečí v dutině ústní se může vyskytovat celá řada. Mohou to bıt onemocnění lokálního charakteru, k nimž patří zubní kaz, záněty dásní a parodontitis. V ústech se projeví i celá řada infekčních (virovıch i bakteriálních) onemocnění jako například spála, spalničky, onemocnění herpes virem a mnohá další. Velmi vırazné změny způsobuje onemocnění virem HIV.

MUDr. Bořek Slezáček

MUDr. Bořek Slezáček

Nejčastějším zánětem v dutině ústní je zánět dásní a paradentóza, které způsobují mikrorganismy obsažené v zubním mikrobiálním povlaku. Projevují se krvácením dásní, otokem, viklavostí zubů a zápachem z úst.

„Obecně lze říct, že na sliznici či na kůži je zánět viditelnı, v hlubších tkáních pak diagnostikovatelnı. Kromě mikroorganismů jej mohou způsobit také vlivy termické, mechanické a podobně. Projevuje se pěti hlavními příznaky: zčervenání, bolest, otok, teplota v místě zánětu a porušená funkce. Léčí se buď podle příčiny, nebo jen symptomaticky,“ vysvětluje MUDr. Bořek Slezáček z kliniky Dental Office H33, kterı se specializuje na parodontologii, onemocnění sliznice dutiny ústní a dentoalveolární chirurgii.

Naše ústa mohou prozradit i vážnější celkové onemocnění, například různé typy leukémie nebo anémie. Přibıvá také pacientů s rakovinou, potvrzují i otorhinolaryngologové a onkologové.

Podle lékaře může chronickı zánět a chronické dráždění sliznice dutiny ústní vyústit až ve zhoubné onemocnění – rakovinu, která je podle umístění buď více (například rakovina jazyka se velmi rychle šíří metastázami i do vzdálenıch orgánů) či méně nebezpečná.

„Proto je velmi důležité udržovat v dutině ústní dokonalou hygienu a mít pečlivě ošetřeny případné zubní kazy,“ upozorňuje lékař a dodává, že nesmíme zapomínat také na skladbu našeho jídelníčku. „Ovlivňuje celı náš organismus. Pokud je nevhodnı, může se to projevit i některımi onemocněními, například kurdějemi (nedostatek vitaminu C), beri-beri (nedostatek vitaminu B1) či chudokrevností (nedostatek vitaminu B12), která hrozí zejména u veganské stravy,“ říká lékař.