Zdraví

Na vše o očkování proti covidu odpoví šéf vakcinologické společnosti

Na vše o očkování proti covidu odpoví šéf vakcinologické společnosti

Svoji vakcínu v současnosti uvádí na trh hned několik firem, a to Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna či Johnson & Johnson.

V Česku se zatím očkuje vakcínou od společnosti Pfizer, která je bohužel nejnáročnější z hlediska skladovacích kapacit a navíc se musí podávat ve dvou dávkách. I proto v prvních dvou měsících roku 2021 bude probíhat centralizované očkování vybranıch skupin obyvatel v síti očkovacích center.

Hromadné očkování v ordinacích praktickıch lékařů by mohlo začít v březnu, kdy by měly bıt distribuovány vakcíny, které nejsou tolik náročné na distribuci a skladování.

Ministr zdravotnictví Jan Blatnı dostal 27. prosince 2020 jako jeden z prvních ve Fakultní nemocnici Brno v den zahájení očkování proti nemoci covid-19 dávku vakcíny.
Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger se nechává očkovat vakcínou proti nemoci covid-19.(27. prosince 2020)
Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger očkuje na poliklinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ředitele Všeobecné fakultní nemocnice Davida Feltla vakcínou proti nemoci covid-19. (27. prosince 2020)
Chirurg Pavel Pafko se nechal jako první v motolské nemocnici v Praze očkovat proti nemoci covid-19. (27. prosince 2020)
9 fotografií

Podle odborníků je třeba naočkovat minimálně 60 procent obyvatel Česka, aby virus vymizel a nevracel se ve vlnách několikrát ročně. Mnoho lidí ovšem vakcíně stále nevěří a vlastně ani neví, proč by se měli nechat očkovat, když už koronavirus prodělali.

Pokud i vy patříte mezi ty, co váhají, nebo vás jen zajímá, jak vás vakcína ochrání, můžete se poradit v online rozhovoru s profesorem Romanem Chlíbkem, šéfem vakcinologické společnosti a vedoucím pracovní epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví.