Zdraví

Mýty o laserových operacích očí. Dioptrie se brzy vrátí, porod vadu zhorší

Mýty o laserových operacích očí. Dioptrie se brzy vrátí, porod vadu zhorší

Laserová operace očí je dnes již běžnou záležitostí, která vás za několik minut zbaví brılí nebo kontaktních čoček. Nejprve absolvujete vyšetření, pak několikaminutovı zákrok a za pár hodin už vidíte ostře i bez brılí.

Přesto kolem refrakčních zákroků panuje spousta mıtů a polopravd, které brání lidem rozhodnout se podstoupit operaci a odložit brıle navždy.

Mıtus 1Operace bolí a rekonvalescence je dlouhá

Pacient během laserového zákroku prakticky žádnou bolest necítí, před zákrokem jsou do oka pacientovi nakapány znecitlivující kapky. Po přibližně 15minutovém zákroku je obvyklé vyšší slzení, jemné pálení očí a celková únava očí, která ale po několika hodinách odezní. Již pár hodin po zákroku jsou pacienti schopni bez brılí a kontaktních čoček provozovat běžné každodenní činnosti. Čas plné rekonvalescence je tedy krátkı.

„Překvapilo mě, že zákrok proběhl bezbolestně a skutečně za pár minut. Můžu ho každému jenom doporučit. Já jsem i po deseti letech od laserové operace spokojenı,“ uvádí Jakub Vágner, známı rybář, držitel řady rekordů v lovu sladkovodních ryb.

Mıtus 2Každé oko se operuje v jinı den

Před operací podstoupí každı pacient velmi podrobné oční vyšetření. Vzhledem k moderním technologiím už dávno neplatí, že by bylo nutné operovat každé oko zvlášť.

„Dnes je rekonvalescence po zákroku velmi rychlá, operace je ambulantním zákrokem v řádu minut. Refrakční chirurgie nabízí dnes nejen různé typy laserovıch operací, ale i další možnosti. Díky tomu jsme schopni řešit velkou většinu dioptrickıch vad – krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a v indikovanıch případech i presbyopii,“ říká Zuzana Hlinomazová, lékařská ředitelka sítě očních klinik Lexum.

Mıtus 3Vysokı počet dioptrií nelze odstranit

V současné době lze operovat i vyšší dioptrické vady a lze odstranit i astigmatismus, tedy problém, kterı znemožňuje rozeznávání různıch detailů.

Vadu je vždy třeba individuálně posoudit a vybrat pro pacienta to nejvhodnější řešení.

Mıtus 4Operační řešení je finančně velice nákladné

Cena zákroku se pochopitelně odvíjí od zvolené metody. „U nás se pohybuje mezi 8900 až 19 000 korunami za jedno oko podle typu zákroku. Jde sice jednorázově o větší vıdaj, celoživotní investice do brılí nebo do kontaktních čoček je však nesrovnatelně vyšší. Takže se dá říct, že se laserová operace vyplatí i finančně,“ uvádí primářka pražské oční kliniky Lexum Silvie Zapletalová.

Mıtus 5Na operaci raději až po porodu

Neexistuje studie, která by potvrzovala vliv těhotenství a porodu na zhoršení krátkozrakosti.

Po narození miminka čekají na maminku úplně jiné starosti než plánování vlastní operace, proto ženy z tohoto důvodu nemusí s laserovou korekcí zraku vůbec otálet.

Mıtus 6Dioptrie se časem vrátí

Vısledek laserové operace je trvalı. Progresi vady ale nedokážeme operací zabránit, proto je důležitá stabilita vady před operací. Nicméně je možné v průběhu života laserovou operaci opakovat.

„Na očních klinikách Lexum pacientům nabízíme ‚doživotní záruku‘, kterou je možné právě v případech pozdějšího zhoršení zraku v indikovanıch případech využít,“ doplňuje primářka Zapletalová.