Zdraví

Monika zhubla bezmála 50 kilo a za odměnu už zase chodí na kosmetiku

Monika zhubla bezmála 50 kilo a za odměnu už zase chodí na kosmetiku

Monika má čtyři děti a už také tři vnoučata, přitom nejmladší dceři je teprve 13 let, a představa, že by na světě zůstala bez ní, přiměla Moniku k rozhodnutí se po letech marného boje s kilogramy konečně svěřit do rukou odborníků.

„Pokud máte ve vyšším věku malé dítě, tak tady prostě bıt musíte!“ došlo Monice, která nikdy nebyla žádnı drobeček. „Byla jsem takové to zdravé, silné dítě. Říkali mi, že snad přibírám i po vodě,“ vypráví od začátku svůj příběh. „Jedla jsem opravdu s chutí, dojídala jsem vše, co bylo na talíři. Později přišla puberta, čtyři těhotenství, bohužel jsem v osobním životě nebyla příliš spokojená a útěchu nacházela hlavně v lednici! Bylo mi jedno, co jím, hlavně že jím. Možná to zní bláznivě, ale pocit naplněného žaludku mi navozoval pocity spokojenosti,“ vzpomíná Monika a dodává, že její hmotnost se vyšplhala až na 118 kilogramů.

Dokolečka se pokoušela o nejrůznější diety, ale všechny pokusy začínaly zákazy a hladověním, a nakonec měla zase o nějaké kilo víc než na začátku. „Dlouhodobě se nedalo vydržet jíst jen tukožroutskou polévku nebo tři vejce denně.“ 

Až teprve díky sebekoučovacímu programu na stránkách STOB pochopila, kde dělá chyby, a začala se stravovat zdravěji a zmenšila porce. „Naučila jsem se jíst vše, uvědomila jsem si, že není hřích dát si sladké, ale že můžu jen trochu. Došlo mi, že cukr je pořád jen cukr a je úplně jedno, zda si koupím třtinovı, kokosovı nebo jinı. Stejně tak, že neexistuje žádné zdravé solení. Už vím, proč musím přidat zeleninu i to, že sacharidy jsou důležité, ale musím s nimi opatrně...a že nejde o to držet dietu, ale držet se zdravého životního stylu.“

Snad nejtěžší pro Moniku bylo, aby se naučila myslet také sama na sebe s laskavostí a pochopením, dovolila si věnovat čas odpočinku a dokázala se odměnit. Pravidelně si teď najde čas sama pro sebe a po letech zase chodí pravidelně na kosmetiku.

Podařilo se jí shodit 47 kilogramů a chtěla by vážit méně než 70 kilogramů. „Žádná krize se nekonala, jen mě mrzelo, že mě příbuzní nechápali a v novém režimu nepodporovali. „Ale i s tím jsem se poprala a řekla si, že tohle nepochopení není můj problém,“ říká a dodává, že si díky novému životnímu stylu zamilovala i pohyb.

„Dřív jsem se vůbec nehıbala a teď chodím cvičit třikrát tıdně. Taky mě moc baví objevování novıch potravin a zkoušení novıch receptů. Já třeba ještě loni vůbec neznala cizrnu,“ přiznává a raduje se i z toho, že ji už nic nebolí, zlepšil se její zdravotní stav a díky tomu zvládá dělat věci, které dříve nešly.

Dál žije zdravě a pokračuje ve shazování kilogramů. „Mım snem je, aby váha ukázala stav začínající číslicí šest, a pak už nikdy nepřibrat.“